SOHR’dan ilginç iddia: ÖSO güçleri İranlı milislerler savaşmak için HSD bölgelerinde bekliyor

SOHR'dan ilginç iddia: ÖSO güçleri İranlı milislerler savaşmak için HSD bölgelerinde bekliyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’ndan(ÖSO) grupların, Suriye’nin doğusunda İranlı milislerle savaşmak, Tahran-Beyrut yolunu kesmek ve Suriye-Irak sınırını kontrol etmek amacıyla, Uluslararası Koalisyon güçlerinin konuşlandığı Tanf üssüne transfer edilmeleri için kendilerine bağlı milisleri seçmeye başladığını öne sürdü.

Kaynakların iddiasına göre, Türk istihbaratı, Tanf üssüne nakledilmeden önce bu unsurların sağlık kontrollerini denetleyecek ve onları fiziksel ve psikolojik olarak hazırlayacak.

SOHR kaynakları, Türk kuvvetlerinin Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı harekatları sonucu elde ettiği nüfuz alanlarının, Tanf üssüne ulaşmak için bir merkez olacağını bildirdi.

SOHR tarafından 4 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Tanf bölgesinde Uluslararası Koalisyon güçlerinden eğitim alan unsurların, Fırat’ın doğusundaki DSG bölgelerinde konuşlandığı iddia edildi.

Kaynaklar, bu unsurların en fazla 15 kişilik gruplar halinde DSG bölgelerine gizlice girdiğini ifade etti.

İran milislerinin etki alanları olan Deyrezzor, Ebu Kemal ve El-Mayadin’den yüzlerce milis Suriye-Irak-Ürdün sınır üçgenindeki 55 kilometrelik alan içinde bulunan Tanf üssünde yoğun askeri eğitim aldı.

Bunlar, Fırat’ın batısındaki bölgelerde İran kuvvetlerine karşı operasyonlar başlatmak için milis toplamak amacıyla hazırlık ve eğitimlerini denetleyen ABD kuvvetlerinin emriyle DSG bölgelerine konuşlandı.

Diğer Haberler