Ninova Hristiyanları Bağdat hükümetini protesto etti : Bize saygısızlık yapılıyor

Ninova Hristiyanları Bağdat hükümetini değerlendirdi : Bize saygısızlık yapılıyor

 Ninova Vilayetindeki Hristiyanlar, Bağdat’taki siyasi sürtüşmenin gölgesinde demografik değişiklikler ve  dini liderlerine yapılan ‘saygısızlık’ olarak  adlandırdıkları Kardinal Louis Sako’nun azledilmesini protesto etti.

Musul’un güneydoğusundaki Qerekuş’ta dün Hristiyanların düzenlediği protestoda konuşan Musul Süryani Katolik Başpiskoposu Benedict Younan şunları söyledi:

““Gençlerimize saygısızlık ediliyor. Bölge güvenlik, yönetim ve siyasi açıdan bölünmüş durumda. Bugün ağzımız kapatıldı.”

Ninovalı Hristiyanların üstü kapalı bir göç, topraklarını terk etme politikası ile karşı karşıya olduklarını söyleyerek, Irak hükümetini devreye girmeye çağırdı.

Piskopos, güvenlik güçlerini medyanın protestoyu haber yapmasını engelleyerek “kamuoyunu yanıltmaya ve ağızlarını kapatmaya” çalışmakla suçlayarak, “Bugün mevcut kontrol noktaları gazetecilerin bu bölgeye girmesini ve mücadelelerimizi görmesini engelliyor” dedi.

Başpiskoposu Benedict Younan “Kırmak, yakmak veya yok etmek için gösteri yapmıyoruz. Barış ve istikrar içinde yaşamak istediğimizi ilan etmek için gösteri yapıyoruz” ifadelerini.

Kürdistan Bölgesi Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlığı Hristiyan İşleri Direktörü Halid Albert, Rûdaw’a şunları söyledi:

“Bugün Qerekuş’ta Hristiyanların yaptığı gösteri, Irak hükümet yetkililerinin bölge halkına verdikleri tüm sözleri ihlal etmelerine karşı bir protestoydu.”

Albert, Irak hükümetinin Hristiyanlara birçok vaatte bulunduğunu ve özellikle seçimlerle ilgili olarak hiçbirini tutmadığını söyledi.

Ne olmuştu?

Irak Keldani Katolikleri Patriği Louis Rafael Sako, birkaç ay önce Irak hükümetinde yer alan aynı zamanda Haşdi Şabi bünyesinde güçleri bulunan Keladani Babiliyyun Hareketi lideri Reyyan Keldani ile sorun yaşamaya başladı.

Babiliyyun Hareketi lideri Reyyan Keldani ile Irak Keldani Katolikleri Patriği Louis Rafael Sako arasında yaşanan tartışma ardından Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, 2013 tarihinde çıkan 147. sayılı cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal ederek Keldani Kilisesi Patriği Luois Sako’yu görevinden azletti. Kararın Keldani Babiliyyun Hareketi’nin baskısı sonucu alındığı iddia ediliyor.

Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından 2013 yılında çıkarılan kararnameyle Luois Rafael  Sako, Keldani Kilisesi Patriği olarak atanmıştı.

Hristiyanlardan karara tepki

Karar Hristiyan camiasında tepkiyle karşılandı. Erbil’in Enkawa ilçesinde toplanan Hristiyan vatandaşlar protesto gösterisi düzenledi.

Keldani Birliği Başkanı Goran Abdulcabbar, düzenlediği basın toplantısında “Irak Cumhurbaşkanı’nın yaptığı saygısızlığın arkasında kaos çıkarmak isteyen bir el var. Biz bu karardan memnun değiliz çünkü burada bir saygısızlık var. Irak ve Ortadoğu’nun en büyük kiliselerinden birine karşı ihlal var. Bu büyük bir felakettir ve Hristiyan toplumuna olumsuz bir etkisi olacaktır” şeklinde tepki gösterdi.

Irak Keldani Patrikliği de konuya dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Irak’taki tüm Hristiyanlar, Irak tarihinde benzeri olmayan söz konusu kararı şaşkınlıkla izledi. Bu kararı, ayrıca Irak ve dünyadaki köklü Keldani Patrikliğine karşı kötü niyetli siyasi karar olarak sayıyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Patrik Erbil’e taşınmayı kararlaştırdı

Erbil Keldani Kilisesi Piskoposu Mar Beşar Werde ise Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında Irak Cumhurbaşkanlığının kararının “üzücü” olduğunu söyledi ve Kardinal Sako’nun Kürdistan Bölgesi’nden kilise işlerine nezaret edeceğini doğruladı. Werde, “Keldani Kilisesi Patriği Erbil’e taşınmayacak, ancak Enkawa’da, önceki yıllarda olduğu gibi geçici olarak Patrik’in yazlık karargahında olacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Diğer Haberler