İngiltere Ezidi Soykırımı’nı resmen tanıdı

İngiltere Ezidi Soykırımı’nı resmen tanıdı

İngiltere hükümeti, Ezidilere yönelik soykırımı resmen tanıdı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2014 yılında IŞİD’in Şengal’de Ezidilere yönelik gerçekleştirdiği soykırımın, resmen tanındığı bildirildi.

Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Ahmad, duyuruyu IŞİD’in Ezidilere karşı işlediği soykırımın dokuzuncu yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler öncesinde yaptı.

Lord Ahmad şunları söyledi:

“Ezidiler dokuz yıl önce IŞİD’in elinde çok büyük acılar çekti ve bunun yansımaları bugüne kadar hissediliyor. Adalet ve hesap verebilirlik, hayatları mahvolanlar için anahtardır.

Bugün Ezidi halkına yönelik soykırım eylemlerinin işlendiğinin tarihi itirafını yaptık. Bu kararlılık, onların alacakları tazminatı ve anlamlı adalete erişebilmelerini sağlama taahhüdümüzü güçlendiriyor.

Birleşik Krallık, terörizminden etkilenen toplulukları yeniden inşa etmek ve onun zehirli propagandasına karşı küresel çabalara öncülük etmek de dahil olmak üzere, IŞİD’in kökünün kazınmasında öncü bir rol oynamaya devam edecek.”

Lord Ahmad, bu yılın başlarında Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yaptığı ziyarette, hayatta kalanlara tazminat sağlayacak olan Ezidi Hayatta Kalanlar Yasası’nın kabul edilmesindeki ilerlemeyi de memnuniyetle karşıladı.

Diğer Haberler