Goran Yetkilisi Dilşad Mela açıkladı: PKK Kürdistan Bölgesin’de terör eylemleri yapıyor

Goran Yetkilisi Dilşad Mela açıkladı: PKK Kürdistan Bölgesin'de terör eylemleri yapıyor

 Kürdistan İşçi Partisi (PKK) 2019 yılında Kürdistan Bölgesi’ne yönelik ağırlığı Qendîl, Germiyan, Süleymaniyeli gençlerden oluşan ‘Kürdistan Öz Savunma Timleri’ adı altında gruplar eğitti ve grupları özellikle Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan kendilerine karşı olanları öldürmek için kullanıyor.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan Değişim Hareketi (Goran) Ulusal Toplum Meclisi Üyesi Dilşad Mela şunları söyledi: “PKK, Kürdistan Öz Savunma Gücü’nü 2019 yılında kurdu. Bu gruplar şu an illegal olarak Kürdistan Bölgesi ve kentlerine girmiş durumdalar. PKK bu grup aracılığıyla kendisine karşıt gördüğü insanları katletmeyi hedef alıyor ve bir kaç gün önce bu temelde Zaxo’da asayiş güçleri elemanı birisine karşı terörist bir eylem yaptılar. Dolayısıyla PKK bu siyasetini artık daha güçlü kullanarak, terörsit faaliyetlerine daha fazla yer vermeye başladı.”

Dilşad Mela açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “PKK tarafından eğitilen bu gücün Kürdistan Bölgesi’ndeki bir çok önemli şahsiyet hakkında ayrıntılı bilgileri mevcut. Özellikle güvenlik alanında çalışma yürüten insanlara karşı bu gücü kullanıyorlar. Belliki bu güç Kürdistan Bölgesi hakkında ciddi bilgilere sahip yerel kişiler tarafından eğitilmiş.”

Goranlı Yetkili açıklamasının sonunda şu hususlara dikkat çekti: “Bu güç illegal çalışmayı esas alıyor. Özellikle Süleymaniye’de PKK’nin hedeflediği kişileri asas alıyor ve terörist eylem yapıyorlar. Duhok’ta da bir kaç kezdir bazı insanlar hedef alınıyor ve bu insanlara karşı terörist saldırılar düzenliyorlar. Bir süre önce Zaxo asayiş ekibinden bir sorumlu kannas marka silahla suikast yapılarak katledildi, bir kaç gün önce de Zaxo eski istihbarat yetkililerinden birisine aynı yöntemle terörist saldırı düzenediler. Bir kaç yıl önce aynı şekilde Erbil’de Hoqebaz Restorant’ta Osman Köse isimli Türkiye Konsolosluğu çalışanını vurdular. Yaşanan bu durumlar halk içerisinde büyük korkuya yol açıyor ve büyük olumsuz etkiler yaratıyor. Özellikle PKK’nin bu tarz eylemlere baş vuran silahlı güçleri güvenlik birimleri içerisinde yer alan, belirgin şahsiyetler açısından hem tehlike hem de korku arz ediyor.”

Diğer Haberler