PKK Şemdinli’de kaçırdığı Çukurcalı Müslüm Erdal’ı Haseki’de infaz etmiş

PKK Şemdinli’de kaçırdığı Çukurcalı Müslüm Erdal’ı Haseki’de infaz etmiş

5 Ekim 2017 tarihinde Şemzinan’a bağlı Wargenima (Çobanpınar) köyündeki yol inşaatında PKK tarafından kaçırılan Müslüm Erdal’ın PKK tarafından Rojava’ya götürüldüğü ve daha sonra da infaz edildiği ortaya çıktı.

Müslüm Erdal Çelê’nin (Çukurca) Biyadır (Narlı) köyündendir. Kaçırıldığı zaman 42 yaşındaydı. En büyüğü 12 en küçüğü 3 yaşında olan 6 çocuğu vardı. Müslüm çocuklarının geçimini sağlamak için şoförlük yapıyordu. En son olarak Şemdili’deki Wargenima köyündeki karakolun yol yapımında günlük yevmiye ile çalışıyordu. Bir gün yol inşaatı PKK’liler tarafından basıldı.  Müslüm Erdal ise kaçırıldı.

Müslüm Erdal’ın 12 yaşındaki oğlu: Her gün ağlıyoruz

Müslüm Erdal’ın akıbeti o günden sonra bir daha öğrenilemedi. Ailesi Müslüm Erdal için pek çok girişimde bulundu.
Müslüm Erdal’ın kaçırılışının üstünden 10 ay geçtikten sonra eşi Hamdiye Erdal Hakkari insan Hakları Şubesine başvurdu. Yanında 6 çocuğu ile beraber Şubeye giden Hamdiye Erdal ciddi ekonomik sıkıntı çektiklerini ve eşinin bırakılmasını istedi. O zaman12 yaşında olan oğlu Kadri Erdal ise “Babamız kaçırıldığından beri her gün ağlıyoruz, serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Aile başka girişimlerde de bulundu. PKK’ye yakın bazı isimler, HDP ve Mahmur Kampı üzerinden PKK ve HPG’ye ulaşmaya çalıştılar. Bazı aile üyeleri bizzat Mahmur Kampına da gitti. Fakat bir cevap alamadılar. PKK Müslüm Erdal’ın yanlarında olmadığını iddia etti.

Rojava’ya götürülüp vurulmuş
Müslüm Erdal’ın Haseki’de vurulduğuna dair bazı bilgiler ver. Bölgedeki yerel kaynaklar Erdal’ın PKK tarafından kaçırıldıktan sonra Şemdinli’den Xaxurke’ye oradan da Zap hapishanesine götürüldüğünü belirtiyorlar. Kaynaklara göre Müslüm Zap’tan Şengal’e götürüldü oradan da Rojava’ya geçti. Daha sonra ise Haseki Cezaevine kondu.  Yerel kaynaklara göre Haseki başta olmak üzere tüm cezaevlerin de üç ayrı departman var. Bunlardan bir resmi olarak tutuklu olanların yer aldığı bölüm.  İkincisi IŞİD tutuklularının olduğu, yarı resmi konumdaki bölüm. Üçüncü ise PYD değil direk PKK tutuklularının olduğu, PKK kadroları, sempatizanları gibi kuzeyli, Rojhılatlı kişiler burada yer alıyor. Bu bölüm özel olarak idare ediliyor. Ceza evindeki her gardiyan da bu bölümü bilmiyor.
Müslüm’ün 2017 yılından bu yana bu bölümde tutulduğu da gelen bilgiler arasında. Müslüm 2023 yılına değin burada tutulduktan sonra 2023 yılı Haziran ayında infaz ediliyor.

Hakkari yerel kaynakları ise Müslüm’ün kaçırıldıktan bir kaç saat sonra vurulduğunu söylüyor.

PKK’nin zamanında basınında yayınladığı iddia tüm uyarılara rağmen Müslüm Erdal karakola yol yapımında çalıştığı için kaçırılmış. Müslüm bir yoksul bir insan ve tır şoförlüğü yapıyor, günlük yevmiye ile çalışıyor. Fakat burada ilginç olan Haftanin’den Şemdinli’ye değin sınır hattında yapılan tüm karakol, yol ve barajlar PKK’nin gözü önünde yapıldı. PKK bu hatları yapan asker ve bürokratları vurmadı. Vurmak bir yana bu askeri amaçlı çalışmaların ihalesini alan büyük şirketler önce HPG’nin Zap’taki karargahına gelin Bahoz Erdal, Amed Malazgirt gibi kişilerle anlaşıyor, vergi adı altında haraç ödüyordu. Daha sonra da hiçbir engelle karşılaşmadan işlerini yürütüyordu. Yani PKK ne devlet görevlisini ne de zengin müteahhidi değil yoksul köylüleri o yollar için öldürdü.

Bir diğer husus Müslüm hiçbir söz söyleme hakkı olmadan, avukatı olmadan keyfi biçimde öldürülmüş olmasıdır.

Müslüm’ün ailesi daha öncede böyle bir acı yaşamıştı. Müslüm Erdal’ın kardeşi Mustafa Erdal’da daha önce yine böyle bir adaletsizliğe uğramış ve katledilmişti.

İki kardeşten birini PKK, diğerini devlet vurdu

Erdal ailesi köyleri ve çevrelerinde bilinen bir ailedirler.  PKK’nin 1980’lerden sonra alana geldiği zaman kendilerine yardım eden ailelerden biridirler.  Özellikle de Müslüm Erdal’ın büyük abisi Mustafa PKK için büyük hizmetlerde bulunmuş biriydi. PKK ilk Çukurca alanına geldiğinde öncülük yapmış, yer ve yol göstermiştir.

1984 yılında Derava Şute denen bölgede PKK’nin alandaki gerillalarının Türk askerlerine büyük bir pusu atma eylemini de organize etmiştir. Eylemde ilk kez bu denli Türk askeri öldürülmüş ve eylem ses getirmiştir. Türk devleti eylemin nasıl yapıldığını araştırdıktan sonra Mustafa’nın eyleme öncülük yaptığını öğrenir ve 4 Aralık 1984 yılında Mustafa göz altına alınır. Mustafa’nın cenazesi tam 25 gün sonra ailesine “gelin cenazenizi alın, Mustafa 85 metre yükseklikteki bir kayadan atladı, öldü” denir.
Aile o dönem baskı nedeni ile sesini çıkaramasa da daha sonra dava açarlar ve olayı AHiM’e taşırlar.
Yani aslında aileleri PKK’ye de hizmetleri geçmiş bir ailedir. PKK ise aileye karşı ne vefa ne de minnet duygusu göstermemiş ve Mustafa’nın kardeşini yol yapıyor diye öldürmüştür.
Nasıl ki zamanında Mustafa’nın ailesi korkup susmuşsa bugün Müslüm’ün de ailesi susmuştur. Fakat bu olaylar toplumun hafızasından silinmemiştir. Yetim 6 çocuk, ailesi ve sevenlerinin dışında toplumun vicdanı da bu olayı unutmayacaktır.

Diğer Haberler