YNK ve PKK Şengal’de ittifaklarını resmen açıkladı

YNK ve PKK Şengal’de ittifaklarını resmen açıkladı

Kürdistan Ulusal Birliği (YNK) ve Kürdistan İşçi Partisi (PKK), kendi siyasi grupları aracılığıyla Şengal’de ittifaklarını resmen ilan etti.

PKK medyasında yer alan habere göre, Şengal’de Ezdiler, Hristiyanlar, Sünniler, Şiiler ve Türkmenleri temsil ettikleri iddia edilen 7 grup arasında ittifak kurulduğu duyuruldu!

BasNews’in edindiği bilgiye göre PKK’nin “Şengal halkının temsilcileri” olarak adlandırdığı 7 grubun tamamının YNK ve PKK grupları olduğu belirtiliyor. Bu nedenle her iki taraf da ittifakını resmen ilan etti.

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Irak parlamentosu milletvekili Şerwan Duberdani, BasNews’e şunları söyledi: “PKK ile YNK’nin Şengal’deki ittifakı yasa dışıdır. Çünkü PKK terör listesindedir ve Irak dışındaki bir ülke ile ilgilidir”

Şerwan Duberdani ayrıca, “Bu bölgelerdeki Kürtlerin oylarını ve koltuklarını PKK ile paylaşmak istedikleri için bu şekilde hareket eden YNK sebebiyle bu bölgeler bedel ödüyor. Şimdi de farklı isimlerle kendi gruplarını kuran PKK ve Haşdi Şabi seçime giriyor” dedi.

Şerwan Duberdani devamında şunları söyledi:

“Türkiye ittifaktan endişe duyuyor ve buna tepki gösterecek. Bu durum Şengal halkının çıkarına olmayacak ve olumsuz etki yaratacak. Bu bölgelerin Kürdistan’dan daha fazla tecrit edilmesine yol açacaktır. Bu ittifak Türkiye ile Irak arasında gerginliğe neden olabilir. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu günlerde Bağdat’ı ziyaret etmesi planlanıyor. Tartışılan konulardan biri de şu anda YNK tarafından desteklenen PKK konusu.” Kaynak: BasNews

Diğer Haberler