Erbil’den Bağdat’a: Kürdistan Bölgesi’ne yönelik her türlü ayrımcılığı reddediyoruz

Erbil'den Bağdat'a: Kürdistan Bölgesi'ne yönelik her türlü ayrımcılığı reddediyoruz

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak hükümetinin bütçe yasasını uygulamak ve Kürdistan Bölgesi’nin tüm mali haklarını ödemekle yükümlü olduğunu hatırlatarak bütçenin uygulanması konusunda her türlü bir ayrımcılığı reddettiklerini yineledi.

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Hükümetten yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin de katıldığı toplantıda, Irak federal bütçe yasasının kabulüne ilişkin gelişmeler ve bunun Kürdistan Bölgesi üzerindeki sonuçlarının ele alındığı aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi’nin anayasa ve Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde üzerine düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getirdiğine vurgu yapılan açıklamada, bütçe görüşmeleri sırasında anayasa ve bu anlaşmalar dışında Kürdistan Bölgesi’nin mali hakları ile yetkilerine ilişkin bazı hususlarda değişiklik yapıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, iki hükümet arasında varılan ortak anlaşmaların dışında yapılan her türlü değişikliğin anayasaya aykırı ve kabul edilemez olduğu belirtildi.

Irak hükümetine bütçenin değiştirilen maddelerinin Başbakan tarafından söz verildiği şekilde yürürlüğe girdikten sonra gözden geçirilmesi çağrısında bulunulan açıklamada, bütçenin uygulanması için uygun mekanizmanın sağlanması gerektiği belirtildi.

Bütçe konusunda her türlü bir ayrımcılığın kabul edilemez olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Çünkü Kürdistan Bölgesi anayasal yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Bu yüzden özellikle Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payının ödenmemesi ve mali haklarından yoksun bırakılması için hep mazeret olarak kullanılan petrol meselesi de ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla bütçe kanununu uygulamak ve bütçe tasarısında yer alan rakamlara göre çalışanların, emeklilerin ve Peşmerge güçlerinin maaşları başta olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nin tüm mali haklarının ödenmesi artık federal hükümetin görevidir” denildi.

Toplantıda Irak Anayasası’nın 14’ıncı Maddesi’nde geçen Kürdistani Bölgelerle ilgili komisyonun çalışalarının yanı sıra Kerkük’te Kürt ve Türkmen çiftçilere yönelik ihlaller de ele alındı.

Bakanlar Kurulu, 140’ıncı Maddeyi Uygulama Komisyonu’nun yeniden faaliyete geçirilmesi kararını memnuniyetle karşıladı ve komisyonun Irak Tarım Bakanlığı’na Kürt ve Türkmen çiftçilere ait tarım arazilerinin kamulaştırılmasının içeren kararının iptali için yazdığı son mektubu takdir etti.

Açıklamada, bu bölgelerde Kürt ve Türkmen çiftçilere yönelik hiçbir yasal ve anayasal dayanağı olmayan suçlar işlendiğine dikkat çekildi.

Diğer Haberler