Pervin Buldan ve Mithat Sancar HDP Eş Başkanlığını bırakıyor

Pervin Buldan ve Mithat Sancar HDP Eş Başkanlığını bırakıyor

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Kongrede yeni bir görev almama kararı aldık. Eş başkanlık görevimizi başka arkadaşlarımıza bırakacağız” dedi.

Medya Haber’e konuk olana Pervin Buldan ve Mithat Sancar “Yapılacak kongrede Eş başkan adayı olmayacağız” diye konuştu.

HDP’de seçimde yaşanan oy kaybından sonra iç tartışmalar başlamıştı. HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini ancak bu talebinin partide karşılıksız kaldığını söylemişti.

HDP’nin Demirtaş’ın eleştirilerine nasıl bir karşılık vereceği merak edilirken Eş Başkanlar bugün katıldıkları canlı yayında tutumlarını açıkladılar.

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada Pervin Budan’ın ağzından şu ifadelere yer verildi:
“Seçimin ertesi günü yaptığımız açıklamayla partiyi kongreye götüreceğimizi ilan ettik. Hedeflerimiz gerçekleşmediği için kurullarımızla yaptığımız toplantılardan sonra partimiz kongreye gidecektir. Bu mücadelenin her aşamasında üzerime düşen ne görev varsa yapmaya hazırım, ancak bütün eleştirileri göz önünde bulundurarak bu kongrede eş genel başkanlık görevini başka bir arkadaşıma vermekten büyük bir onur duyarım. Kongre sürecinde herhangi bir karar mekanizmasında da yer almayacağım. Bu aşamada hesap verme gibi bir sorumluluğumuz var. Bırakıp gitmek yok, önce hesap vereceğiz. Halkımıza, tabanımıza, kadınlara hesap vereceğiz. En önemli mesele budur bence.”

Diğer Haberler