Kılıçdaroğlu: Seçim sonucunun ahlakı meşruiyeti yoktur

Kılıçdaroğlu: Seçim sonucunun ahlakı meşruiyeti yoktur

Cumhurbaşkanı seçiminden yenilgiyle çıktığı için istifa edip etmeyeceği tartışılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Gazeteci Fikret Bila’ya konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdopan’ın seçim galibiyetinin “meşru” olmadığını savundu.

Erdoğan’ı ağır bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, “İktidar seçim kampanyasını, yalana, iftiralara, montaj kasetlere dayandırarak yürüttü. Halka yalan söyledi. Halkına yalan söyleyen biri cumhurbaşkanı olabilir mi? İktidarın ve seçim kampanyasının bu yönüyle sorgulanması gerekir” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçim kampanyası boyunca benim hakkımda yalan söylediler. İftiralar attılar. Sahte videolarla kampanya yürüttüler. Ve bu videoların sahte olduğunu, montaj olduğunu itiraf ettiler. Yüksek Seçim Kurulu seçim sonucunu onayladı ama bu sonucun ahlaki meşruiyeti yoktur. Ayrıca kimlere oy kullandırıldığını da gördük. İthal seçmen yarattılar. Türkçe bilmeyen yabancıların oy kullandığını gördük. Bu da ahlaki açıdan sorgulanmalıdır. Seçimin ahlaki meşruiyet açısından hukukçular da ilahiyatçılar da tartışmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu “istifa edip etmeyeceği” konusunda ise şunları söyledi:

“CHP çok köklü bir parti. CHP’de her düşünce rahatlıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

Diğer Haberler