Konya’da Kürt aileden 7 kişiyi öldüren Mehmet Altun’un cezası onandı

Konya’da Kürt aileden 7 kişiyi öldüren Mehmet Altun'un cezası onandı

Kürt aile Dedeoğulları’ndan 7 kişiyi öldüren Mehmet Altun’un hakkında verilen 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı onandı.

Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına; tutuklu Mehmet Altun SEGBİS ile katıldı. Mahkeme sanık Mehmet Altun’a ‘canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile ‘mala zarar vermekten’ 4, ‘konut dokunulmazlığı ihlalinden’ 4, ‘ruhsatsız silah bulundurmaktan’ da 2 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme diğer 10 sanık hakkında da ‘azmettirme’ suçundun beraat kararına hükmetti.

Yargılamayla ilgili gerekçeli kararda, sanık Mehmet Altun’un eyleminde etnik boyutun bulunmadığı belirtildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Sanık Mehmet Altun’un eyleminin, iki aile arasındaki kısa bir süre önce meydana gelen kavga olayı sebebiyle gerçekleştirdiği, olayın milli, etnik, dini bir boyutunun bulunmadığı, katılan ve katılan vekillerinin olayın böyle bir boyutu olduğuna dair beyanlarının hukuki hiçbir delil ile desteklenmediği kanaatine varılmıştır.”

Mehmet Altun’un cezasında tahdit indirimi de uygulanmadığı belirtilen kararda, ”Meydana gelen olayın vahameti, maktul sayısı, sanığın olay sonrasında kaçması, eylemi gerçekleştirme şekli, olayın toplumda yarattığı infial, savunmalarda pişmanlığını açıkça belirtmemiş olması ve pişmanlığının mahkememizce de gözlemlenmemesi, ceza adaleti ve caydırıcı olma özellikleri dikkate alınarak, sanık hakkında mahkememizce takdiri indirim hükümlerinin uygulanmaması kanaatine varılmıştır” denildi.

Bir üst mahkeme olan Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, Mehmet Altun hakkında, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı onadı.

7 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ SALDIRI

30 Temmuz 2021 Cuma günü, Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileyi hedef alan silahlı saldırıda üçü kadın 7 kişi öldürülmüştü.

Saldırıda Yaşar Dedeoğulları, Barış Dedeoğulları, Serpil Dedeoğulları, Serap Dedeoğulları, İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları ve Sibel Dedeoğulları hayatını kaybetmişti.

Mehmet Altun, “tasarlayarak canavarca hisle 7 kişiyi öldürme”, “yakarak mala zarar verme”, “konut dokunulmazlığının ihlali” ve “taşıma ruhsatsız silah bulundurma” suçlamalarından tutuklanmıştı.

Diğer Haberler