Mayıs Devrimi’nin 47’inci yıl dönümünde Başkan Barzani bir mesaj yayınladı

Mayıs Devrimi'nin 47'inci yıl dönümünde Başkan Barzani bir mesaj yayınladı, Balakayti

Başkan Mesud Barzani, Mayıs Devrimi’nin 47’nci yıldönümü dolayısıyla Baleyekati bölgesinde düzenlenen anma törenine bir mesaj gönderdi.

“Kürdistan’ın çıkarlarının her türlü çıkardan üstün olduğunu vurgulamak isterim” diyen Başkan Barzani, Kürdistan halkının yanı sıra Mayıs Devrimi’nde rol oynayan kahramanlar ve Peşmerge’yi kutladı.

Başkan Barzani, “Mayıs Devrimi’ne ve Peşmerge’ye kritik bir aşamada destek veren Kürdistan halkının fedakarlığını ve direnişini takdir ediyorum” diyerek Erbil’in Çoman ilçesine bağlı Balekayeti nahiyesinin Mayıs Devrimi’ndeki rolüne övgüde bulundu.

“Balekayeti bir şehitler bölgesidir”

Balekayeti’nin çok sayıda şehit verdiğini kaydeden Başkan Mesud Barzani, şunları kaydetti:

“Balekayeti, devrim uğruna birçok fedakarlık yapmış, her zaman düşmanın savaş ve bombalama baskısı altında kalmış, binlerce Peşmerge ve mülteciyi barındırmış bir şehitler bölgesidir. Aynı zamanda Mayıs Devrimi sırasında Kürdistan halk devriminin ve fedakarlığının başlangıç noktasıydı. Mayıs Devrimi’nin ilk şehidi de Kürdistan’ın bu gururlu bölgesinin evladı olan Şehit Seyid Abdullah’tır.”

“Kürdistan halkının kalbinde devam eden devrim azmi hâlâ yaşıyor”

Başkan Barzani, Mayıs Devrimi’nin Kürdistan kurtuluş hareketinin en önemli aşaması olduğunu vurgulayarak “Kürdistan halkının kalbinde devam eden devrim azmi; komplolara, tehditlere, düşmanların gücüne ve büyük engellere rağmen hâlâ yaşıyor” diye  belirtti.

“Mayıs Devrimi düşmanların hayalini yıktı”

“Mayıs Devrimi, Eylül Devrimi’ndeki kırılmanın Kürdistan halk devriminin ve direnişinin sonsuza dek sonunu getireceğini sanan tüm diktatörlere, zalimlere ve düşmanlara bir meydan okumaydı” değerlendirmesinde bulunan Başkan Barzani, “Mayıs Devrimi düşmanların hayalini yıktı, Kürdistan halkı mücadelesine devam etti ve düşmanlara aşağılanma ve yenilgi kaldı” diye belirtti.

“Kürdistan şehitlerine binlerce selam gönderiyorum”

Başkan Barzani, Mayıs Devrimi mesajına şu ifadelerle son verdi:

“Mayıs Devrimi şehitlerine ve  her biri kendi kanıyla halkı için tarih yazan, hepsi kahramanlık, özveri ve fedakarlık örneği olan tüm Kürt ve Kürdistan şehitlerine binlerce selam gönderiyorum.”

Diğer Haberler