İsrail ordusu: İran’ı ABD yardımı olmadan vurmaya muktediriz ve istekliyiz

İsrail ordusu: İran'ı ABD yardımı olmadan vurmaya muktediriz ve istekliyiz

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD’nin yardımı olmadan da İran’a ön saldırı başlatabileceğini ve buna hazır olduğunu söyledi.

İsrail medyasından alıntı yapan DPA’nın aktardığına göre Halevi, “İran’a karşı harekete geçmeye hazırız. İsrail ordusu hem yakın hem de uzaktaki ülkeleri vurma yeteneğine sahip. Önümüzdeki yıllarda İsrail ordusu İran’a yönelik ön saldırı gerçekleştirmek için yeteneklerini büyük ölçüde artıracak. Mesafeye rağmen böyle bir saldırı ezici olacak. Yahudi devleti herhangi bir güvenlik sorunuyla yüzleştiğinde ABD’nin bizim tarafımızda olması her zaman daha iyidir. Kendi başımıza nasıl hareket edeceğimizi biliyoruz. Biz kendi kararlarını verme hakkını saklı tutan egemen bir ülkeyiz. ABD’nin bizim tarafımızda olması iyi olur ama bu bir zorunluluk değil” dedi.

İsrailli liderler, ‘İran’ın nükleer bir güç olmasına izin vermeyeceklerini, çünkü bu durumun kendi devletlerinin varlığını tehdit ettiğini’ söylüyor. Axios haber sitesine göre, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in İran’ın nükleer programına ilişkin açıklamaları İsrailli yetkilileri rahatsız etti. Bu açıklama üzerine İsrailli yetkililer ABD yönetiminden açıklama talep etti.

Milley, Temsilciler Meclisi Savunma Ödenekleri Alt Komitesi önünde yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’ın nükleer silah edinmesini engelleme politikasında kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Dört kaynaktan alıntı yapan Axios haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Milley’nin ‘sahada’ ifadesini kullanması, İsrailli yetkililer arasında ABD’nin İran’a yönelik politikasını değiştirdiği ve Tahran’ın nükleer silah programına sahip olmasına müsamaha göstereceği izlenimi yarattı.”

İran’ın nükleer silah yapmaya yetecek kadar uranyum üretmesi için iki haftaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Milley, ‘gerçek bir nükleer silah üretmelerinin yalnızca birkaç ay süreceğini’ de sözlerine ekledi.

Axios, Milley’in bu açıklamasının İsrailli yetkilileri de üzdüğünü kaydetti. ‘Birkaç ay’ ifadesi, İsrail istihbarat değerlendirmesine kıyasla çok daha kısa bir zaman dilimini ve İsraillilerin ABD’nin bu değerlendirmeden kendilerini haberdar etmemiş olmasından duydukları endişeyi ifade ediyor.

Meclis Ödenekleri Alt Komitesi’ndeki açıklamasından birkaç gün sonra, Milley, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi toplantısında ABD’nin, İran’ın asla nükleer silah edinmemesi konusunda kararlı olduğunu söyledi. Bu kez ‘sahada nükleer silah konuşlandırmak’ ifadesini kullanmadı.

Bununla birlikte Milley, İran’ın yüzde 90 seviyesine kadar yeterince uranyum zenginleştirmesi halinde gerçek bir nükleer silah üretmesi için birkaç aya ihtiyacı olacağı şeklindeki sözlerini yineledi. İsrailli yetkililer, Milley’nin Silahlı Kuvvetler Komitesi’ndeki sözlerini beklenen açıklamalar olarak değerlendirdiler. İsrailli bir yetkili, “Biden yönetiminden açıklamalarını düzeltmesini istedik ve düzelttiler” dedi.

Kaynak: (Şarkul Avsat)

Diğer Haberler