Bodrum’da Kürtçe konuşan işçilere ırkçı saldırı

Bodrum’da Kürtçe konuşan işçilere ırkçı saldırı

 Muğla’nın Bodrum ilçesinde Kürtçe konuştukları gerekçesi ile 3 Kürt işçi bir grup tarafından ırkçı saldırıya uğradı. Pompalı tüfek, satır ve demir çubuklarla Kürt işçileri linç eden grup “Kararsız kaldığım yerde kuralsız oynarım” şeklinde tehditlerine devam etti.

Olay dün Bodrum ilçesi Turgutreis Mahallesinde gerçekleşti.

Siirt’in Kurtalan ilçesinden 20 gün önce çalışmak için Bodrum’a giden Mehmet Şakir Balta ve iki dayısı, çalıştıkları şantiyede Kürtçe konuştukları gerekçesi ile kalabalık bir grup tarafından ırkçı saldırıya uğradı.

Rûdaw’a konuşan Balta, elektrik tesisatı yaptıklarını ve kendi aralarında Kürtçe konuştukları için aynı yerde çalışan bu kişilerin hedefi olduklarını söyledi.

Balta, “Şantiyenin yemekhanesinde Kürtçe konuştuğumuz için önce bağırp çağırdılar. Ardından kalabalık bir şekilde üzerimize saldırdılar. Ellerinde pompalı tüfek, satır ve demir çubuklar vardı” dedi.

Kavganın ardından hastaneye gidip rapor aldıklarını belirten Balta, hastanede kafasına üç dikiş atıldığını, dayılarından birinin alnından satır darbesi aldığını, diğerinin ise burnunun kırıldığını aktardı.

Bugün jandarma tarafından ifadelerine başvurulduğunu ve yarın da adliyeye gidip şikayetçi olacaklarını dile getiren Mehmet Şakir Balta, “Hala tehditlerde bulunuyorlar.  Whatsapp paylaşımlarında ‘Kararsız kaldığım yerde kuralsız oynarım’ şeklinde imalı tehditler savuruyorlar. ‘Buranın büyüğü biziz, kimse bize hesap soramaz’ diyorlar. Henüz hiç biri gözaltına alınmadı” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler