Biden, Senato ve Temsilciler Meclisi başkanlarını saldırı hakkında bilgilendirdi

Biden, Senato ve Temsilciler Meclisi başkanlarını saldırı hakkında bilgilendirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Senato Başkanı Kamala Harris ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCharty’ye gönderdiği mektupla, Irak ve Suriye’deki ABD personeline ve tesislerine yapılan saldırılar ve ABD’nin verdiği yanıt hakkında bilgilendirmede bulundu.

Biden, Savaş Yetkileri Kararı çerçevesinde Harris ve McCharty’ye gönderdiği mektupta, İran Devrimi Muhafızları Ordusu’na (IRGC) bağlı milis grupların Irak ve Suriye’deki ABD personeline ve tesislerine saldırılar düzenlediğini, 23 Mart’ta tek yönlü bir insansız hava sistemi saldırısında 1 ABD’li sözleşmeli personelin “trajik şekilde” öldürüldüğü, 5’i asker biri sözleşmeli 6 personelin de yaralanmasına yol açtığını belirtti.

Biden mektubunda, 23 Mart öncesi de ABD güçlerine karşı saldırılar gerçekleştirilerek ABD ve Koalisyon personelinin hayatının sürekli tehdit edildiğine değinerek şunları aktardı:

“Benim talimatımla, 23 Mart 2023’te ABD güçleri, bu saldırı dizisine ve devam eden gelecekteki saldırı tehditlerine yanıt olarak Suriye’nin doğusundaki tesislere saldırılar düzenledi. IRGC’ye bağlı gruplar tarafından komuta ve kontrol, mühimmat depolama ve diğer amaçlar için kullanılan tesislere yönelik hassas atışlar gerçekleştirildi. 23 Mart saldırılarını, personelimizin güvenliğini korumak ve savunmak, ABD ve ortaklarımıza yönelik devam eden bir dizi saldırıyı bozmak ve İran İslam Cumhuriyeti ile İran destekli milis gruplarını caydırmak için yönettim.”

Harekatı, Başkomutan ve İcra Kurulu Başkanı sıfatıyla anayasal yetkiye çerçevesinde yönettiğini belirten Biden, ABD’nin gerçekleştirdiği saldırının Birleşmiş Milletlerin (BM) 51. Maddesinde yer alan “meşru müdafaa hakkına” uygunluğuna, gerektiğinde devamını getirmeye hazır olunduğuna vurgu yaptı.

ABD Başkanı, söz konusu eylemleriyle ilgili Kongre’nin desteği için teşekkür etti.

Diğer Haberler