Biden: İran ile çatışma peşinde değiliz ama halkımızı da en etkin biçimde korumaya hazırız

Biden: İran ile çatışma peşinde değiliz ama halkımızı da en etkin biçimde korumaya hazırız

 ABD Başkanı Biden, Suriye’de ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’a ait tesise yapılan saldırılar üzerine bölgeye hava saldırısı düzenlediklerini belirtti.

Kanada’ya resmi ziyaret gerçekleştirmek üzere başkent Ottowa’da bulunan Joe Biden ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ortak basın toplantısı düzenledi.

Dün gece Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir tesisin insansız hava aracıyla (İHA) vurularak, ABD’li bir sözleşmeli personelin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarla ilgili bilgilendirildiğini kaydeden Biden, saldırıyı İran destekli grupların düzenlediğini söyledi.

Saldırı üzerine derhal, ABD ordusuna bölgeye hava saldırısı düzenleme yetkisi verdiğini belirten Biden, “Dün gece ABD askeri kuvvetleri, personelimize saldırıdan sorumlu olanları hedef alarak, Suriye’de bir dizi hava saldırısı düzenledi” dedi.

“ABD, İran’la bir çatışma peşinde değil” diyen Biden, diğer taraftan Amerika halkını etkin şekilde korumaya hazır olduklarının altını çizdi.

“Dün gece olan da buydu” ifadesini kullanan Biden, terör örgütü IŞİD’i bozguna uğratmak ve bölgedeki terör tehditlerine karşı mücadele etmek için Kanada ve diğer koalisyon ortaklıklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Biden, hayatını kaybeden personelin yakınlarına taziyelerini ileterek, yaralılara acil şifalar diledi ve operasyonu gerçekleştiren askeri personele de teşekkür etti.

Heseke’de askeri üsse saldırı

İran destekli grupların, Rojava’nın Haseke ilinde dün ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir tesisi İHA vurarak ABD’li bir sözleşmeli personelin ölümüne, 5’i asker biri sözleşmeli 6 personelin de yaralanmasına yol açtığı belirtilmişti.

Bugün ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Suriye’nin doğusunda Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu üsse İran destekli gruplarca 10 roketle saldırı düzenlendiğini ancak herhangi bir kayıp vermediklerini açıklamıştı.

AA’nın haberine göre ABD savaş uçakları, Suriye’nin doğusundaki Deyr ez-Zor ili ve ona bağlı Elbukemal ve Meyadin ilçesinde, İran destekli yabancı gruplara ait askeri noktalara hava saldırısı düzenledi.

Diğer Haberler