ABD, Deyrezor’da İran destekli gruplara hava saldırısı düzenledi

ABD, Deyrezor'da İran destekli gruplara hava saldırısı düzenledi

 ABD savaş uçakları, Suriye’nin doğusunda Deyrezor ili ve ona bağlı Elbukemal ve Meyadin ilçesinde, İran destekli yabancı silahlı gruplara ait askeri noktalara hava saldırısı düzenledi.

AA’nın yerel kaynaklardan aktardığına göre, Deyrizor’da İran destekli grupların varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz sahalarına dün akşam saatlerinden itibaren 20 civarında roket saldırısı yapıldı.

“Askeri muhaliflere” ait uçak gözlem evi, “Söz konusu saldırıların ardından ABD’ye ait savaş uçakları, Deyrezor ve doğusundaki Elbukemal ve Meyadin ilçesinde İran destekli yabancı terörist gruplara ait askeri noktalara hava saldırısı gerçekleştirdi” açıklamasında bulundu.

Ömer petrol ve Kuniko gaz sahalarında konuşlu ABD güçleri de İran destekli grupların bulunduğu askeri noktalara karadan karaya atış yapılan silahlarla karşılık verdi.

Dün sabah saatlerinden bu yana İran destekli guruplar, ABD askerlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz tesislerine İHA ve roketlerle saldırı düzenliyor.

Pentagon Sözcüsü Ryder, günlük basın toplantısında, yerel saatle dün 08.05 sularında Deyrezor’da ABD tarafından Yeşil Köy olarak adlandırılan üsse 10 roket saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı da söz konusu saldırıda 1 sözleşmeli personelin öldüğünü, 1 sözleşmeli personel ile 5 ABD askerinin yaralandığını duyurmuştu.

Deyrezor’da hangi gruplar var?

Deyrezor’un doğusunda Elbukemal, Muhsan ve el-Meyadin ilçelerinde, İranlı ve İran destekli silahlı  grupların yoğun varlık gösterdiği biliniyor.

Deyrizor il merkezi ve batısı, İran destekli grupların ve Rusya’nın yardımıyla, Kasım 2017’de IŞİD’in  çekilmesinin ardından Suriye yönetiminin eline geçti.

İran destekli yabancı gruplar, en yoğun şekilde Deyrezor’da varlık gösteriyor.

Sünni Arapların yaşadığı Deyrezor’da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor.

Diğer Haberler