Kürt Ezdiler, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’ndan inanç kota hakkı talep ediyorlar

Kürt Ezdiler, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’ndan inanç kota hakkı talep ediyorlar

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Ezdî Danışmanlarından Şêx Zîdo Baedrî yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’ndan Ezdiler için kota talebinde bulundu.

Şêx Zîdo Baedrî taleplerinin kimlik kotası değil, inanç kotası olduğunu ifade etti.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan Şêx Zîdo Baedrî şunları söyledi: “Ezdilerin Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nda kota talepleri var. Parlamentoda toplam 111 sandalye var ve bunlardan 5’i bileşenler için ayrılmış olan sandalyeler. Ezdiler olarak bizlerde Kürdistan Bölgesi’nde büyük bir nüfusa sahibiz. Bu nedenle bizde parlamentodan kendimiz için inanç kotası talep ediyoruz. Zaten parlamentoda Ermeni, Hristiyan vb. Bileşenlerin kotaları var ve bizde burada sadece hakkımız olan kotayı istiyoruz.”

Zîdo Baedrî açıklamasını şöyle sürdürdü: “Parlamento seçimlerinde Ezdi bir adayın milletvekili olması süreci çok zahmetli geçiyor, bu nedenle bizde Ezdi inancı kotası içinde bir düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.”

Ezdilerin kimlik kotası talep etmediklerinin altını ısrarla çizen Şêx Zîdo Baedrî açıklamasının devamında, inanç kotası talep ettiklerini, bu şekilde Ezdilerin seslerinin Kürdistan Parlamentosu’na ulaşacağını, bunun için varolan yasanın gücelleştirilmesi gerektiğini ve Ezdilerin de bu kota hakkını elde etme çalışmaları yapması gerektiğini dile getirdi.

Ezdi Miri’nin Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nda 3 ile 5 arası sandalyenin Ezdilere verilmesi talebinde bulunduğunu da belirten Baedrî şöyle devam etti: “Bu talebimiz kabul edildiği taktirde parlamentoda Ezdi fraksiyonu oluşturma zemini oluşacaktır ve bizler de bu temelde halkımıza daha fazla hizmet sunma şansını elde edeceğiz.”

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Ezdi Danışmanlarından Şêx Zîdo Baedrî açıklamalarının sonunda şu hususlara vurgu yaptı: “Ezdiler asil Kürtlerdirler. Bu nedenle kimlik kotası talep etmiyoruz. İnanç kotası talep ediyoruz. Ezdilerin büyük bölümü Ninowa eyaletine bağlı alanlarda yaşıyorlar. 140’ıncı maddenin Irak Federal Anayasası’nda kabul edilmesi halinde Ezdilerin’de kota talep etme gibi bir dertleri kalmayacaktır.”

Kaynak: Basnews

Diğer Haberler