Maraş depremi: Suriye ve Rojava’da can kaybı 3 bin 688’e yükseldi

Maraş depremi: Suriye ve Rojava’da can kaybı 3 bin 688’e yükseldi

 “Asrın felaketi” olarak nitelenen Maraş merkezli depremlerden ağır etkilenen Rojava’da ve Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 688’e, yaralı sayısı 14 bin 749’a yükseldi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Suriye’de İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus illerinde ve Rojava Kürdistanı’nda arama ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Sahadaki Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Sivil Savunma (Beyaz Baretliler), yerel yetkililer, sağlık kuruluşları ve yerel kaynaklardan derlenen bilgiye göre, Suriye’de 2 bin 274 kişi öldü, 12 bin 400’den fazla kişi yaralandı.

Rojava Kürdistanı’ndaki bölgelerde çok sayıda bina yıkıldı veya hasar gördü. SANA’nın haberine göre, depremde Halep, Lazkiye, Hama ve Tartus illerinde rejim kontrolündeki bölgelerde 1414 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 349 kişi yaralandı. Böylece Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’de ölenlerin sayısı 3 bin 688’e, yaralı sayısı ise 14 bin 749’a çıktı.

Yaralılar, sağlık merkezlerinde tedavi görüyor. Evleri yıkılan veya zarar gören binlerce depremzede geceyi sokaklarda, camilerde veya derme çatma çadırlarda geçiriyor.

Diğer Haberler