ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet ENKS ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet ENKS ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ethan Goldrich başkanlığındaki heyet, ENKS’li yöneticilerle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye, ENKS adına İbrahim Bıro ve Abdülhekim Beşar katıldı.

ABD Şam Büyükelçiliği resmi Facebook hesabından yapılan paylaşımda, ABD’li heyetin ENKS ile görüşmesine ilişkin, “Goldrich ve ENKS temsilcileri, devam eden IŞİD tehlikesi, göçmenlerin durumu, Kürtler arası uzlaşı ve Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerle ilgili olarak görüş alışverişinde bulundular” denildi.

Görüşmenin nerede gerçekleştirildiği hakkında bir açıklama yapılmadı. Ancak Abdülhekim Beşar’ın İstanbul’da yaşadığı biliniyor.

ABD heyeti ayrıca Rojava’nın Kamışlo kentinde Demokratik Suriye Güçleri (SGD) Genel Komutanı Mazlum Kobani ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) Genel Komutanı Newroz Ahmed ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Rojava’daki siyasi, ekonomik ve güvenlik konuları ele alındı. Edinilen bilgilere göre, iki heyet, Rojava’da ateşkes anlaşması, güvenlik ve huzurun önemi konularında mutabık kaldı.

ABD heyetine başkanlık eden Goldrich, binlerce IŞİD üyesinin bulunduğu Hol ve Roj kamplarındaki vatandaşlarını almaları için ilgili ülkelerle iletişim hâlinde olduklarını da belirtti.

Diğer Haberler