YNK’nin önemli ismi Kosret Resul 16 Ekim ihaneti ve Kerkük işgali için neler söylemişti?

YNK’nin önemli ismi Kosret Resul 16 Ekim ihaneti ve Kerkük işgali için neler söylemişti? PUK Tuzhurmatu, Kerkük, Xanaqin

Bugün Kürk ihanetinin 5’inci yıl dönümü. 5 yıl önce YNK içindeki Lahor Cengi kadeşleri ve Pafil Talabani’nin öncülüğündeki bir gurup Kasım Süleymani ve Irak devleti ile işbirliği halinde Kerkük’ü ve 140’ıncı madde kapsamında ki Kürdistani bölgeleri satmıştı. YNK içinden bile bu ihanete karşı tepkiler gelmişti. Bunlardan biri de Kosret Resul’du.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Birinci Sekreter Yardımcısı Kosret Resul Ali, Kerkük olaylarıyla ilgili yayınladığı mesajında, Kerkük’te yaşananların sorumlusunun KYB içerisindeki bazı kimseler olduğunu söylemişti.

Kerkük’ü korumak için ellerinden geleni yaptıklarını ama KYB içerisinden bazı kişilerin KYB liderlerinin aksine bir anlaşmayla Kerkük’ü işgal etmek isteyenleri kente getirdiğini belirten Resul, “Kerkük’te yaşananların sorumlusu KYB içerisindeki bazı kişilerdir. Kürtlerin dağlardan başka hiçbir dostu yoktur” demişti.

Kosret Resul’un açıklaması şöyle:

 “Vefalı ve mücadeleci Kürdistan halkı, başı dik şehit Peşmergelerin aileleri!

Hepimiz biliyoruz ki halkımızın tarihsel mücadelesi özgür ve şerefli bir yaşam için devam etmiştir. Nesilden nesile bugüne kadar mesajını ulaştırmış ve bu uğurda da liderler ve on binlerce genç başı dik ve şerefli bir şekilde kendini feda etmiştir. Kürdistan halkı 3 yıla yakındır bütün özgürlük ve insanlık isteyen dünya ülkeleri için en vahşi terörist gruba karşı durdu ve bizi cahiliyet dönemine götürmek isteyen planlarını boşa çıkardı. Şimdi öyle bir zamandayız ki Kürdistan Peşmergesinin adı ve şanı bütün özgürlük ve insanlık isteyen dünya ülkelerinde yankı buldu ve kulaktan kulağa yayıldı. Kürdistan halkı bu mücadelelerine karşı uluslararası toplum, dost ve dünyadaki müttefiklerinin bölgede gelecek nesillerimiz için daha iyi bir gelecek kurmamıza, bize dinlemelerine ve Kürdistan halkının iradesine saygı göstermeleri yerine maalesef Kürt halkını yalnız bıraktılar ve tekrardan şu gerçeği ispatladılar ki; Kürtlerin dağlardan başka dostu yoktur.

Halkımızı Haşdi Şabi ve Irak ordusunun saldırılarına karşı yalnız bırakmaları, Kerkük’te ve Kürdistani bölgelerde birkaç gün önce ortaya çıkan olaylar, Tuzhurmatu’da  ve diğer bölgelerde Kürtleri katletmeleri, mal ve evlerini talan edip yakmalarının yeni bir Enfal ve katliamdan başka tabiri yoktur. Fakat yaralara daha fazla tuz batıran ve acı veren şey KYB’nin bazı yetkililerinin kendi çıkarları için KYB’nin tarihsel amacından sapması ve Kerkük ve Kürdistani bölgelerin işgali için Haşdi Şabi’ye yardım etmeleridir. Bu yaptıkları Kürt tarih sayfalarına kara leke olarak geçecektir. Kürdistan’ın kutsal toprağı Kerkük ve diğer bölgeleri korumak için elimizden geleni yaptık.

Fakat bazı kişilerin onursuz bir şekilde Peşmergelerin çekilmesini istemesiyle birlikte mevzilerdeki Peşmergelerin yerlerini terk etmesine ve düşmanın kazanmasına neden oldular. Bu kişilerin ihaneti Kürdistan halkının büyük bir kazanımının elinden gitmesine yol açtı.

Milletimizin kazanımlarını yitirmesi ve verilen zararın çok büyük olması, Kerkük, Tuzhurmatu ve tüm can, mal ve manevi kayıpların suçu KYB içerisindeki belirli kişilerin üzerindedir.

Ama bunun yolun sonu olmadığını söylemek istiyorum. Kürt halkının özgürlük iradesi için, şehit Peşmergelere vefa için, halkımızın tarihi vazifesini yerine getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle Kürdistan’daki tüm siyasi taraflara Bir araya gelip dayanışma içerisinde olmaları, yaşananlardan ibret almaları çağrısında bulunuyorum. Halkımızın birliğini koruyalım. Çünkü Kürtlüğümüzün ve çabamızın tek yolu budur.”

Diğer Haberler