Erbil: Feylî Kürtlerin jenosidini konu alan bir konferans düzenleniyor

Feylî Kürtlerin jenosidini konu alan festival düzenleniyor

 Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin gözetiminde ve Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Başkanlığı’nın destekleriyle, Erbil – Selahaddin, Duhok ile Soran Üniversiteleri’nin gerçekleştirdiği organizasyonla Feylî Kürtlere yönelik gerçekleşen jenosidi ele alan bilimsel konferans düzenlenecek.

Festival komitesinin internet sitesinde yayımlanan haberi şu şekilde: “Konferans 04.04.2023 tarihinde 09:30’da Erbil Seed Ebdula Konferans salonunda başlayacak ve 3 gün boyunca sürecek.”

Haberin devamında şu ayrıntılara yer verildi: “Konferans uluslararası ve yerel bilim insanları, akademisyenler, tarihçiler, uzman kişilerin katılımıyla yürütülecek. Konferansta hem tarihi hem de güncel belge ve bilgilerin sunumu yapılacak.”

Jenosidin en tehlikeli katliam şekli olduğuna dikkat çekilen paylaşımın devamında şunlara değinilmekte: “Halklara karşı en büyük tehlike jenosiddir. Kürdistan tarihinde bu şekilde yaşanmış jenosidler çok rastlanmaktadır. Kürtlerin tarihinde sömürgeler değişmesine rağmen, farklı sebepler ve farklı bahanelerle Kürtlere karşı sürekli olarak jenosid uygulanmıştır. Irak rejimi de geçmişte çok vahşi bir şekilde aynı jenosid yöntemleriyle Feylî Kürtlerini katlettiler. Baas resimi bu jenosid yaklaşımıyla en çirkin haline ulaştı.”

Paylaşımın sonunda, konferansa katılmak isteyen, yeni ve bilimsel bilgilerini sunmak isteyenler için iletişim adresleri paylaşıldı.

İletişim adresleri şu şekilde;

https://genocide.krd/registeration/

Telefon:07511101241

Diğer Haberler