İran devlet televizyonu hacklendi: Ekrana Jina Mahsa Amini ve protestolarda yaşamını yitiren kadınların görüntüleri yansıtıldı

İran devlet televizyonu hacklendi: Ekrana Jina Mahsa Amini ve protestolarda yaşamını yitiren kadınların görüntüleri yansıtıldı

İran devlet televizyonu rejim karşıtı bilgisayar korsanları tarafından siber saldırıya uğradı.

Devlet televizyonunda sunulan haber bülteni sırasında İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in konuşması yayınlanırken ekranda aniden İran’da 22 yaşındaki ahlak polisi tarafından ‘kıyafet kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle alındığı gözaltında hayatını kaybeden Jina Mahsa Amini ile birlikte protestolar sırasında hayatını kaybeden kadınların görüntüleri belirdi.

İran lideri Hamaney’i hedef alınmış şekilde gösteren ve “bize katılın ve ayağa kalkın” yazılı kısa süreli görüntüde, ‘Jin, Jîyan, Azadî ’ ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ sloganları duyuldu.

Daha önce de İran yönetimine karşı siber saldırılar düzenleyen “Adalet-i Ali” adlı siber korsanlar grubu Twitter hesabından saldırıyı üstlendi.

Yarı resmi İran Öğrenci Haber Ajansı (ISNA), söz konusu siber saldırıya ilişkin haberinde, “Bir hacker grubu tarafından saldırıya uğrayan devlet televizyonunun 21.00 haber bülteni kısa süre önce birkaç saniyeliğine kesildi.” ifadelerini kullandı.

ISNA, devlet televizyonunun daha önce de benzer saldırılara maruz kaldığına işaret ederek, televizyon kanalının güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini yazdı.

İran devlet televizyonu daha önce de benzer bir siber saldırıya uğramıştı. Ocak ayında televizyonun yayını sırasında ekranda birkaç saniyeliğine ülkede terör örgütü kabul edilen Halkın Mücahitleri Örgütü liderlerine övgü içerikli görüntü yayınlanmıştı.

Diğer Haberler