Doğu Kürdistan halkı sokaklarda çatışıyor: 38 kişi yalandı, onlarca göz altı var

Doğu Kürdistan halkı sokaklarda çatışıyor: 38 kişi yalandı, onlarca göz altı var

Rojhılat’ta Jina Emini için süren eylemlerde 38 kişinin yaralandığı, 12 kişinin ise gözaltına alındığı kaydedildi. Göz altı sayısının çok daha fazla olduğu belirtiliyor

Hengaw bilanço yayınladı

Saqız ve Sine’de (Senendec), İran polisinin işkencesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilen Kürt kadın Jina (Mahsa) Emini için süren eylemlere İran güvenlik güçleri sert bir şekilde müdahale etti.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Rojhılat’ın (Doğu Kürdistan) iki kentinde protestolar esnasında polisin doğrudan ateş etmesi ve copla saldırması sonucu 38 kişinin yaralandığını, 13 kişinin de gözaltına alınıp tutuklandığını bildirdi.

Saqız’da yaralılar var

Saqız’daki protestolarda en az 33 kişi yaralanırken 5’inin durumunun ağır olduğu ve Tebriz’deki hastanelere kaldırıldıkları açıklandı.

23 yaşındaki Parsa Sehat ile 18 yaşındaki Neçirvan Marufi ve Kian Derahşan adlı vatandaşların dışında iki kişinin daha gözlerinden yaralandıkları bildirildi.

Hengaw’a konuşan kaynaklar, 14 kişinin Saqız’daki Şifa Hastanesi’nde tedavi gördüğünü, polisin tedavi sırasında baskı uygulayarak vatandaşları sorguladığını söyledi.

Sine’de ise 3’ü doğrudan ateşle, 14 yaşındaki bir kız çocuğu da dahil 2 kişi ise copla dövülerek yaralandı.

Saqiz’de çocuklarda göz altına alındı

Hengaw, Saqız’da gözaltına alınan kişilerden 5’inin 17 yaşındaki Arian Mecitzade, 17 yaşındaki Medya Rahimi, Ahwan Hoşmend, Kamyar Heydari Behrem Didar olduklarını kaydetti.

Öte yandan pek çok aktivistin de İran’da ajanlarca telefonla arandığı, tehdit edildiği ve protestolara katılmamaları istendiği aktarıldı.

İran Devrim Muhafızları’na mensup 70 kişinin de her iki şehre gönderildikleri belirtildi.

Tahran Üniversitesi’nde protesto

Öte yandan Tahran Üniversitesi’nde de öğrenciler Jina Emini için bir protesto düzenledi.

Öğrenciler “Jina sen ölümsüzsün, adın sembol olacak”, “Kadın, yaşam, özgürlük” ve “Ben bir hastag değilim, insanım” “Kürdistan Faşizme Mezar olacak”  sloganları atıldı.

Diğer Haberler