ABD’den işkenceyle öldürülen Kürt kadın Jina Emini için İran’a tepki

ABD’den işkenceyle öldürülen Kürt kadın Jina Emini için İran’a tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı İran Özel Temsilcisi Robert Malley, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İran polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkence sonucu komaya giren ve daha sonra yaşamını yitiren Jina (Mahsa) Emini’nin ailesine taziye dileklerini iletti.

“Mahsa Emini’nin ‘uygunsuz’ bir başörtüsü nedeniyle gözaltında aldığı yaralardan sonra ölümü dehşet verici’ diyen Malley, “İran, temel haklarını kullanmaları için kadınlara yönelik şiddete son vermelidir. Ölümünden sorumlu olanlar hesap vermeli” ifadelerini kullandı.

Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat) Seqiz kentinde yaşayan 22 yaşındaki Jina Emini, İran’ın başkenti Tahran’daki akrabalarını ziyaret için 13 eylül günü Tahran’a gelmişti.  Tahran’daki metro istasyonunda başörtüsü takmadığı ileri sürülerek polis tarafından gözaltına alındı ve karakola götürüldü.

Emini’nin yanında bulunan kardeşi ve görgü tanıkları, İran medyasına verdikleri demeçlerde polisin zor kullanarak Emini’yi gözaltına aldığını söyledi.

Gördüğü işkenceler sonucu karakolda fenalaşan Emini, hastaneye de geç götürüldü ve son olarak komaya girdi. Emini dün gece hayatını kaybetti.

Diğer Haberler