Kharkiv hezimeti Rusya yanlılarında eleştiri konusu oluyor

Kharkiv hezimeti Rusya yanlılarında eleştiri konusu oluyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı 7’nci ay dolmak üzereyken Kadirov, Ukrayna’nın doğusundaki Kharkiv eyaletinde kritik bir tedarik merkezi olan Izyum’un Ukraynalılara geçmesinin ardından Rus ordusunun durumu ve savaşın gidişatı Rusya taraftarlarınca eleştiriliyor.

Bunlardan biri de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan Çeçen lider Ramazan Kadirov oldu. Kadirov,  savaşın gidişatıyla ilgili şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Kadirov, “Özel askeri operasyonla ilgili bugün veya yarın değişiklik yapılmazsa, Kremlin’e sahadaki durumu açıklamak zorunda kalacağım” dedi. Kadirov, “Savunma Bakanlığı’nda çalışmıyorum ve stratejist değilim. Ancak buradaki hataları görebiliyorum. Hata yaptıkları çok açık. Umarım kısa sürede gerekli sonuçları çıkarabilirler” dedi.

ÜSTÜ KAPALI TEHDİT

Kadirov, bu sözleriyle Putin’in durumdan haberdar olmadığını öne sürerken, ordunun üst kademesini de üstü kapalı tehdit etti.

Kadirov, kuzeydoğu Ukrayna’daki durumla ilgili ise, “Orada adamlarımız var, bu tür durumlar için özel olarak hazırlanmış savaşçılar. 10 bin kişinin daha onlara eklenmesini bekliyoruz. En yakın zamanda Odesa’ya ulaşacağız” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda gerçekleştirdiği karşı taarruzda 3.000 kilometrekareden fazla alanı Rusya’dan geri aldığını açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı da Cumartesi günü askeri birliklerin Ukrayna’nın doğusundaki Izyum, Balakliya ve Kupiansk kasabalarından geri çekildiğini duyurmuştu.

‘ASKERLERİ TOPLAMAK İÇİN ÇEKİLDİK’ AÇIKLAMASI

Bakanlık, Izyum’daki askerlerin “yeniden toparlanmak” için Balakliya’daki askerlerin ise Donetsk cephesine destek oluşturmak için çekildiğini öne sürmüştü.

Arka arkaya gelen çekilme haberleri Rus milliyetçileri arasında da öfkeye neden olurken, Rus ordusu yönetimini Ukrayna savaşında nihai zaferi sağlamak için acil değişiklikler yapmaya çağırdılar.

Izyum’un düşüşü, birliklerinin Mart ayında Ukrayna’nın başkenti Kiev’den geri çekilmesinden bu yana Rusya’nın en kötü askeri yenilgisi oldu.

Diğer Haberler