Tunus’taki Dünya Kadın Kongresine katılan Vanisa Reşid: Konferansa Kürdistan adı ve bayrağı ile katıldım

Tunus'taki Dünya Kadın Kongresine katılan Vanisa Reşid: Konferansa Kürdistan adı ve bayrağı ile katıldım

 Tunus’ta düzenlenen Dünya Kadın Kongresi’ne 91 Kürt kadın delege de katılıyor. Dünyanın dört bir yanından kongreye gelen kadınlar, burada yürütecekleri tartışmaların neticelerini Birleşmiş Milletler’e sunarak sorunların çözümü konusunda destek isteyecek.

3’üncü Dünya Kadınları Konferansı, Tunus’ta gerçekleştiriliyor. Başkent Tunus’ta 3 Eylül’de başlayan ve 10 Eylül’e kadar devam edecek olan konferansa 30 ülkeden 300’ün üzerinde kadın katılıyor.

Konferansta Kürdistan Bölgesi’ndeki kadınları temsil eden Münih’teki Nergis Kadın Derneği üyesi Vanisa Raşid’de Güney Kürdistan’ı temsil katıldı. Kürdistan’ın tüm parçalarından Konferansa katılım yapıldı.

Raşid, “Bu konferansta dünyanın dört bir yanından kadınlar sorunlarını dile getirmek için bir araya geliyor ve her biri kendi ülkesinde kadınların yaşadığı acıları anlatıyor. Konferansın ilk gününde bir miting düzenledik. Ben de Kürdistanlı kadınları tesilen Kürdistan Bayrağı ile mitingde yer aldım” diye konuştu.

Kongeras boyunca 20 seminer düzenleneceğini belirten Raşid, “Bu yıl konferansın ikinci gününde kadınların savaşta kullanılması konulu bir seminerim vardı. Orduların bir milleti kökten ortadan kaldırmak için savaşta kadınları silah olarak kullandıklarını anlattım” dedi.

Vanisa Raşid, konferansta alınacak görüş ve önerilerin Birleşmiş Milletler’e sunulacağını ve sorunların çözümü için destek isteneceğini söyledi.

Nergis Kadın Derneği Başkanı Niyaz Caf da, “Başlangıçta kabul etmeseler de sonradan bizi Kürdistan adına olarak konferansa kabul ettiler. Konferansta yaptığım konuşmada Kürdistan’daki kadınların bir olduğunu ancak savaşın bizi böldüğünü söyledim. Kürt kadınlarının acılarından bahsettim” diye belirtti.

İlk Dünya Kadın Konferansı 2011 yılında, Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıldönümü münasebetiyle Venezuela’da düzenlenmişti.

Diğer Haberler