Başkan Barzani ABD’li önemli bir heyeti kabul etti, Irak’ta yaşanan sorunlar tartışıldı

Başkan Barzani ABD'li önemli bir heyeti kabul etti, Irak'ta yaşanan sorunlar tartışıldı

Başkan Barzani ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı ile Barbara Leaf ile yaptığı görüşmede “Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasındaki temel sorunların anayasa çerçevesinde çözülmesi gerekiyor” dedi. Leaf ise, “Başkan Biden, Kürdistan Bölgesi’ni büyük önem veriyor” dedi.

Başkan Mesud Barzani, Çarşamba günü Pirmam’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Barbara Leaf,  ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski ile ABD Başkonsolosu Irvin Hicks’ten oluşan ABD heyetini kabul etti.

Başkan Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamaya, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı  Başkan Biden’ın Başkan Barzani’ye selamlarını iletti.

Barbara Leaf, Başkan Biden, Kürdistan Bölgesi’ne büyük önem veriyor ve Kürdistan Bölgesi, ABD dış politikasının önceliklerinden biri” dedi.

Görüşmenin devamında Leaf  “Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenliği ve istikrarı, bölgede istikrar ve ilerlemenin temelidir” dedi.  Ayrıca ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile Irak federal hükümeti arasındaki ilişkilerden duyduğu endişeyi dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Başkan Barzani’nin sorunları anayasa temelinde çözmedeki rolünü takdir ettiğini ifade ederek, Başkan Barzani’yi bilgeliği ve nüfuzuyla sorunların çözümünde, Irak’taki siyasi çıkmazı sona erdirmede rolünü oynamasını talep etti.

Açıklamaya göre, Başkan Barzani Başkan Biden’a selam ve saygılarını iletti. Irak’taki siyasi durum ve Irak’taki siyasi çıkmazın sebepleri hakkında da bilgi verdi.

Başkan Barzani  Irak’taki sorunların ve siyasi krizin kaynağının, Bağdat’ın anayasaya uymaması, siyasi süreçte ortaklık, denge ve uzlaşma ilkelerine riayet etmemesi, seçim sonuçlarına ve demokratik sürece saygı duymamasından aldığını söyledi.

Barzani, “Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasındaki temel sorunlar anayasa çerçevesinde çözülmelidir. Her türlü anlaşma anayasa temelinde net ve ciddi bir şekilde çalışılmalıdır” dedi.

Irak’taki krizin aşılmasına ilişkin ise Başkan Barzani, karşılıklı kabul kültürü olmasının önemine vurgu yaparak, hiçbir partinin diğer bir tarafı silmeye çalışmaması ve anayasaya saygı göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıda erken seçime gidilmesi tartışması da gündeme geldi. Bu konuda Başkan  Barzani, “siyasi ve hukuki alt yapının oluşturulması”  “hiçbir parti ya da cemaatin ötekileştirilmemesi” ve “seçim sonuçlarına saygı duyuması” şartıyla erken seçime itirazlarının olmayacağını ifade etti.

Diğer Haberler