Irak’ta iç savaşa doğru: Yeşil Bölge’ye 4 füze atıldı

Yeşil Bölge'ye 4 füze atıldı

rak Güvenlik Medya Ağı, hükümet kurumlar ve diplomatik elçilerin merkezinin bulunduğu Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye dört füze fırlatıldığını açıkladı.

Irak Güvenlik Medya Ağı’ndan yapılan açıklamada Bağdat’ın Yeşil Bölgesi’ne dört füzenin fırlatıldığını ve füzelerin bir yerleşim bölgesine düştüğü bildirildi.

Açıklamada Bağdat’ın doğusundaki Habibiye ve Belediyat bölgelerinden ateşlenen dört füzenin düştüğü yerleşim yerinde  çok sayıda ev ve konut binasına zarar verdiği kaydedildi.

Füzeli saldırı Bağdat’ta Şii lider Mukteda es-Sadr’ın siyasetten çekildiğini açıklaması sonrası Yeşil Bölge’de Şii gruplar arası çatışmalar ardından geldi.

Füze atışları ardından Bağdat’taki ABD Büyükeçiliği’nde siren sesleri çaldı.

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın siyaseti bırakma kararının ardından patlak veren protestoların ardından başken Bağdat ve Basra’da çatışmalar yaşandı. Sağlık kaynakları, en az 15 kişinin öldüğünü, 350’den fazla kişinin de yarandığını duyurdu.

Irak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Olayların tırmanması üzerine Irak hükumeti ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, yerel saatle 19.00’dan itibaren bir sonraki duyuruya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağı duyuruldu.

Diğer Haberler