Kürdistan için önemli gelişme: Yeşil hidrojen enerji fonu Ortadoğu projesinde Erbil’i merkez seçti

Kürdistan için önemli gelişme: Yeşil hidrojen enerji fonu Ortadoğu projesinde Erbil'i merkez seçti

 Ortadoğu’daki ilk yeşil hidrojen enerji fonu, Erbil’de kuruluyor. Fon, yeni enerji kaynakları geliştirmek için projenin merkezini Erbil olarak belirledi.

Şirketin yöneticisi, çevre dostu yeşil hidrojen enerji fonu için 500 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını ve  Ortadoğu’da Erbil’in seçilmesinin amacının stratejik açıdan önemli bir şehir olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Yeşil hidrojen nedir?

Periyodik cetvelin en tepesinde bulunan ve atom numarası 1 olan hidrojen evrenin kütlesinin yüzde 75’ini oluşturur ve evrende en çok bulunan elementtir. Ayrıca dünyadaki en uçucu ve yanıcı element olan hidrojen doğada saf halde bulunmuyor.

Hidrojen, Yunanca “su oluşturan” anlamına geliyor ve suyun elektrolize edilmesiyle sıvı halde üretilebiliyor. “Yeşil hidrojen” de kavram olarak, “sürdürülebilir yollarla elde edilen elektrik kullanılarak sudan sıvı hidrojen üretilmesi anlamına geliyor.

Sıvı hidrojen teknolojisi doğa dostu olsa da bazı çevreler tarafından eleştiriliyor. Zira sıvı hidrojenin randımanı nispeten düşük ve üretimi de diğer teknolojilere göre biraz daha pahalı. Ancak Enapter şirketi geliştirdiği AEM elektrolizerleriyle işte tam da bu soruna çözüm getiriyor ve evde dahi “yeşil hidrojen” üretimine olanak sağlıyor.

Diğer Haberler