BM’nin üç yetkilisi Rojava için çağrı yaptı

BM'nin üç yetkilisi Rojava için çağrı yaptı

 Rojava’ya yönelik saldırıların artmasının ardından üç BM yetkilisi, Suriye’deki tüm taraflara sivilleri koruma yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Imran Khan, BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Muhannad Hadi ve UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Adele Khodr, Suriye’nin kuzeyinde ve Rojava’da şiddetin devam etmesinden duydukları derin endişeyi dile getirdi.

BM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Suriye’de yaşanan bu tehlikeli durumlar, çoğu kadın ve çocuk olan sivillerin savaş ve şiddet mağduru olduğunu bir kez daha gösteriyor” denildi.

Türkiye’nin artan saldırıları

Bu açıklama, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik gerçekleştirdiği insansız hava araçlarıyla saldırılarını arttırdığı bir döneme denk geldi.

Özerk Yönetim dün yapığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemlerde bölgesel ve uluslararası düzeyde yaptığı görüşmelerden sonra Rojava’ya yönelik saldırılar arttı. Bu saldırılarda birçok sivil ve DSG mensubu savaşçı öldürüldü” denildi.

Şu ana değin Türk devletinin Rojava’da yaptığı SİHA saldırılarından pek çok PKK’li yönetici de hayatını kaybetti.  PKK kadroları Rojavalı kimliği ile sivillerin arasına karışıyor, askeri veya siyasi faliyet yürütüyor.  Türk devleti de bunu gerekçe yaparak sivilleri vuruyor.

Diğer Haberler