ABD: İran, Rusya’ya yüzlerce İHA vereceğine inanıyoruz

ABD: İran, Rusya'ya yüzlerce İHA vereceğine inanıyoruz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran’ın yakın zamanda Ukrayna savaşı için Moskova’ya aralarında silahlı olanların da bulunduğu yüzlerce insansız hava aracı (İHA) göndereceğine ve Rus askerlerine İHA eğitimi vereceğine dair ellerinde istihbarat olduğunu söyledi.

Sullivan, Beyaz Saray’daki günlük basın brifingine katılarak ABD Başkanı Joe Biden’ın yarın başlayacak Orta Doğu ziyaretini değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran ile nükleer anlaşma konusunda İran’ın belirli adımlar atması gerektiğini dile getiren Sullivan, “Bu anlaşma için bir zaman çizelgesi belirlemedik. Masada bir anlaşma var. Bunu biz ve Avrupalı ortaklarımız destekliyor, İran bu anlaşma için bir adım atmalı” ifadesini kullandı.

Sullivan, Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda da Rusya’nın istediğini alamadığını ve bazı silah sıkıntıları yaşadığını belirterek “Bizim tarafımızda, İran hükûmetinin yakın zamanda Rusya’ya yüzlerce İHA vereceğine ve bunların arasında SİHA’ların da olacağına ilişkin bir bilgi var. Ayrıca bu bilgi, İran’ın bu İHA’ların kullanımı için Rus askerlerine eğitim vereceğini ve bu sürecin bu ay başlayabileceğini gösteriyor” dedi.

Sullivan, “Ukrayna’nın etkili savunmasını sürdürmek ve Ukraynalıların, Rusya’nın Ukrayna’yı haritadan silme girişimlerinin başarılı olamayacağını göstermesi için onlara yardım etmek adına üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna’da dört buçuk aydır devam eden savaşta İHA’lar, hem Ukrayna hem de Rusya için önemli bir rol oynuyor.

İHA’lar, belirli bir mesafeden füze ateşlemek, hedeflere küçük bombalar bırakmak ve topçu ile kara kuvvetleri için önden keşif yapmak gibi birçok işe yarıyor. Ukrayna özellikle Türk yapımı silahlı insansız hava aracı (SİHA) olan Bayraktar TB2’lerle savaşta önemli başarılar sağlıyor. ABD ve Rusya’ya karşı bu savaşta Ukrayna’ya destek veren diğer ülkeler de Kiev’e farklı İHA’lar sağladılar.

Diğer Haberler