Abdulkadir Servi Rojava Operasyonu için Kurban Bayramı’ını işaret etti

Abdulkadir Servi Rojava Operasyonu için Kurban Bayramı'ını işaret etti

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşe yazısında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyon tarihi ile ilgili olarak, “Kurban Bayramı’ndan sonra operasyon için artık günler değil, saatler sayılı diyebiliriz” dedi.

Abdulkadir Selvi, köşe yazısında Rojava’ya olası yeni harekâtın ne zaman gerçekleştirileceğine dair öngörülerini paylaştı.

Selvi, olası Rojava harekatına yönelik : “Tel Rıfat ve Münbiç operasyonlarının eşzamanlı olarak başlayacağı ifade ediliyor. Ama öncelikle Pençe-Kilit operasyonunun tamamlanmasını beklemek gerekiyor. TSK hazırlıklarını tamamlamadan harekâtı başlatmaz. O nedenle Kurban Bayramı’na dikkat etmek gerekiyor. Kurban Bayramı’ndan sonra operasyon için artık günler değil, saatler sayılı diyebiliriz.”

Açıklamasında Selvi, “Suriye operasyonu için her gün an meselesi, ha girdik ha gireceğiz diye yayınlar yapılıyor, kimi zaman doğru çıkmayan tarihler veriliyor. Ama operasyon için birkaç kritik noktayı paylaşmak istiyorum;

Suriye operasyonu için öncelikle Pençe-Kilit operasyonunun bitiş tarihi önemli. TSK öncelikle Pençe-Kilit operasyonunun başarıyla tamamlanmasını istiyor.

Ayrıca Tel Rıfat ve Menbiç operasyonu için planlanan askeri yığınak tam olarak yapılmış değil. Önümüzdeki haftadan itibaren askeri sevkıyatın artması bekleniyor.

Peki askeri harekât nasıl olacak? Önce Tel Rıfat sonra Münbiç operasyonu mu başlayacak? Yoksa ikisi de eşzamanlı olarak mı yapılacak? Tel Rıfat ve Münbiç operasyonlarının eşzamanlı olarak başlayacağı ifade ediliyor. Ama öncelikle Pençe-Kilit operasyonunun tamamlanmasını beklemek gerekiyor.” yorumunda bulundu.

Diğer Haberler