Elî Ewnî: Duran Kalkan ve arkadaşları Kürtlük konusunda bir şeyler öğrendilerse bu da Barzani ile PDK sayesinde oldu.”

Elî Ewnî: Duran Kalkan ve arkadaşları Kürtlük konusunda bir şeyler öğrendilerse bu da Barzani ile PDK sayesinde oldu.”

 Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Yönetim Kurulu Üyesi Elî Ewnî yaptığı açıklamada, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile savaşmaktansa, PKK üst düzey yöneticilerinin çatışmaları Kürdistan Bölgesi’nden uzak tutarak diyalog yolunu seçmeleri gerektiğini belirtti.

PKK’nin en keskin yöneticilerinden birisi Duran Kalkan ve sürekli olarak PDK’ye yönelik elinde hiç bir resmi belge olmadan ağır suçlamalar yapmayı kendisine hak görüyor. Duran Kalkan’ın bu şekilde PDK’ye gelişigüzel suçlamalarına yönelik Basnews’e açıklamalarda bulunan Elî Ewni şunları söyledi: “Çok belli ki Duran Kalkan’ın belleği çok sınırlı. PDK, PKK’den çok çok önce kurulmuş bir parti. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yokken PDK vardı ve Kürt halkı için bir çok kazanım elde etmişti. Duran Kalkan ve arkadaşları tarihte eğer Kürtler ve Kürtlük konusunda bir şeyler öğrendilerse bu da Barzani ile PDK sayesinde oldu.”

Ewnî açıklamalarını şöyle sürdürdü: “AKP ile hiç bir gizli niyetimiz yok. Ama biz Kürt halkı için mücadele ediyoruz ve bu temelde Güney Kürdistan’da bazı haklar elde ettik, şimdi o elde ettiğimiz hakları korumaya çalışıyoruz. Bu temelde komşularımızla problemler yaşamamaya dikkat ediyoruz. Oysa bu komşu ülkeleri saldırı amaçlı Kürdistan Bölgesi’ne çeken PKK’nin kendisi.”

Elî Ewnî açıklamasının devamında şu hususlara değindi: “PKK zaten kendisi Türk devletinin Ergenekon oluşumunun bir parçası. Burada da bir kısmı Haşdi Şabi maaşlarına tabiler ve bazı hayatını kaybedenler de Haşdi Şabi’nin şehitleri kontenjanından maaş alıyorlar. Kendi üzerlerinde bulunan kirleri başkalarının üzerine atarak temizlenmeye çalışıyorlar.”

PKK’nin başlatmak istediği iç savaşa yönelikte Ewnî şunları dile getirdi: “Bizi iç savaşa, kardeş kavgasına çekmeye çalışıyorlar. Oysa ne PDK ne de Kürdistan Bölgesi Hükümeti bunu istemiyor ve müsade etmiyor. Biz PKK’nin bu hastalıklarının Kürdistan Bölgesi’ne bulaşmasını istemiyoruz.”

Elî Ewnî açıklamasının sonunda şu konulara vurgu yaptı: “PKK ile savaşmaktansa, PKK’nin ağaları, yöneticileri ile diyalog geliştirmek istiyoruz. Yani çatışmaların Kürdistan Bölgesi’nden çıkması için uğraşıyoruz.”

Diğer Haberler