Şengal: Halk çatışmaların durması için gösteri düzenledi

Şengal: Halk çatışmaların durması için gösteri düzenledi

 Şengal’de düzenlenen gösteride Irak ve YBŞ arasında kalıcı bir anlaşmaya varılması talep edildi. Göstericiler dönem dönem patlak veren çatışmalardan dolayı yaşamlarının olumsuz etkilendiğini ve topraklarnı terk etmek zorunda kaldıklarını, yeniden aynı zorluları yaşamamaları için taraflar arasında kesin ve kalıcı bir anlaşmanın sağlanmasını istedi.

Irak ordusu, 18 Nisan’da başlattığı askeri operasyonla Şengal’dePKK bağlantılı Şengal Direniş Birlikleri’ni yasa dışı hareketleri, sınır üzeri geliş gidişlerini engellemek istiyor.  Yaşanan çatışmalardan dolayı halk büyük zarar gördü. Bunun üzerine dün Şengal’de bir gurup çatışmaların son bulması için eylem yaptı.

Çok sayıda protestocu da gerilime son verilmesi çağrısında bulundu.

Gösteride konuşan bazı kişiler YBŞ’ye kendilerine yardım ettikleri için teşekkür ettiklerini fakat “Eğer bizim iyiliğimizi istiyorlarsa ailelerimizden ve evlerimizden uzak dursunlar” diye konuştu.

Kadın protestocu Najwa Haji de “İnsanlarımız (çatışmanın) kurbanı oldu. Her gün geçici bir anlaşma var. Sefaletlere son vermek için kalıcı bir anlaşma olmalı” dedi.

Genç bir kadın ise “Ölüme hayır, barışçıl çözüme evet” yazılı bir pankart taşıdı.

Şengal’de durum Salı gününden beri sakin ama insanlar gerginliğin her an artabileceğinden korkuyor.

Çatışmalar bir kez daha Şengal sakinlerini Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentine göçe zorladı. IŞİD’in bölgeye saldırmasıyla da binlerce Ezidi Duhok’a göç etmişti.

Duhok Göç ve Kriz Dairesi Başkanı Pir Dayan Pir Cafer, dün yaptığı açıklamada, 10 bin 261 kişiden oluşan 711 ailenin 2 Mayıs’tan bu yana Duhok’a göç ettiğini söyledi.

Irak hükümeti ve Kürdistan Hükümeti, 2020’de Şengal’deki durumu “normalleştirmek” için bölgedeki tüm PKK bağlantılı güçlerin geri çekilmesini içeren bir anlaşma imzalamıştı. Ancak anlaşma, PKK tarafından reddedildi.

Diğer Haberler