Türk askerlerinin katlettiği 21 yaşındaki Kürt genci toprağa verildi

Türk askerlerinin katlettiği 21 yaşındaki Kürt genci toprağa verildi

Hakkari’nin Derecik ilçesinde sınır hattında askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 21 yaşındaki Tahsin Yalçın defnedildi.

Bugün Yüksekova Devlet Hastanesi’nden alınan cenaze, Derecik ilçesinin Samanlı Mahallesi’ne bağlı Hacıbey Mezrası mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari Şubesi şu ifadeleri kullandı: “Ölüm siyasetin son verin. ‘güvenlik’ bahanesiyle Kürtleri katletmekten derhal vazgeçin. Daha öncede bölgede koyunların otlatan birçok yurttaşımız yine kolluk kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu yaralanmış veya katledilmiştir. 2 Mayıs 2019 tarihinde Yüksekova ilçemize bağlı Onbaşılar köyü Çopanpınar mezrasında koyunlarını otlattığı sırada askeri bölgede açılan ateş sonucunda katledilen 46 yaşındaki Sertip Şen, 1 Ağustos 2019 yılında Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünden yine askerlerce açılan ateş sonucunda katledilen 14 yaşındaki Vedat Ekinci, 30 Kasım 2020’de Derecik ilçemizde bağlı Yeşilova (Birox-İsyan) köyünde iki arkadaşı ile piknik yapan 16 yaşındaki Özcan Erbaş, bunlardan sadece bazılarıdır.”

 Açıklamanın sonunda, “Daha önce de defalarca yaşanmış olan bu vahşet politikası Kürtlerin kaderi değildir. Sınırlarda Kürtleri öldürüp, sonra bu cinayetlerin üstünün örtülmesinin asla kabul etmeyecek ve bunun normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Daha önceki katliamlar gibi, Tahsin Yalçın cinayetinin de takipçisi olacağız. Hukuk önünde hesap sormak ve adalet sağlamak için gereken bütün çalışmaları yapacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Diğer Haberler