Kerkük İl Meclisi eski Başkanı Talebani: Kerkük hızla Araplaştırılıyor

Kerkük İl Meclisi eski Başkanı Talebani: Kerkük hızla Araplaştırılıyor

 Kerkük İl Meclisi eski başkanı Rêbwar Talebani yaptığı açıklamada, Kerkük’teki durumun çok kötü olduğunu ve çok hızlı bir şekilde Araplaştırıldığını söyledi.

Kürdistan Hükümeti Başkanı’nın Kürdistan İdaresi Dışında Kalan Kürdistani Bölgeler İşleri Danışmanı Rêbwar Talabanî, Irak Baas rejiminin yok oluşunun 19’uncu yıldönümü hakkında BasNews’e konuştu:

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, 16 Ekim 2017 ihaneti ardından Irak Parlamentosu tarafından Kerkük İl Meclisi’nin feshedilmesi sonrası Kerkük’ten ayrılmak zorunda kaldı. Kerkük’ün durumu üzerine şunları belirtti: “Baas rejimi çöktüğünde çok mutlu olmuştuk. Ancak yaşanan bu mutluluğun geçici olduğunu bilmiyorduk. Çünkü 19 yıl sonra Araplaşmatırma ve Arap şovenizmi fikrinin bitmediğini gördük. Gün geçtikçe güçleniyor Arap şovenizmi ne yazık ki güçleniyor. Kerkük çok hızlı bir şekilde Araplaştırılıyor.”

Rêbwar Talabani, Kerkük’teki güvenlik durumu hakkında şunları belirtti: “Kerkük’teki güvenlik durumu çok kötü. Çünkü Irak güvenlik güçleri halkın güvenliğini sağlayamıyor ve IŞİD istediği zaman saldırıyor.”

Rêbwar Talabani’ye açıklamasının sonunda şunları söyledi: “Kerkük’e saldıranlar gündüz Haşdi Şabi mensubu gece de IŞİD üyesidirler.”

Diğer Haberler