Zırhlı araç terörü yine Cizre’de can aldı, 23 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Zırhlı araç terörü yine Cizre'de can aldı, 23 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 24 Ocak’ta Ranger tipi zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve dershaneye gitmek için evinden çıkan 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan’a 24 Ocak’ta Konak Mahallesi ile Nur Mahallesi’ni bağlayan eski köprüden geçerken zırbir araç çarptı.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; tanıkları aracın kaymakamın koruma aracı olduğunu belirtmişti. Ancak aradan 2 gün geçmesine rağmen resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Hayati tehlikesi olan Dayan’ın iki gündür Cizre Devlet Hastanesi’nde tedavi altındaydı.

Bugün öğle saatlerinde Dayan’ın vefat ettiği ailesine iletildi. Dayan’ın akrabaları ve HDP İlçe Örgütü cenazeyi almak için hastaneye gitti. Dayan bugün Cizre mezarlığına defnedilecek.

Emniyet: Kamuoyuna ilgilendirmeyen konular

Cizre’de son 5 yılda kaç kişiye zırhlı araçlar çarptığını, sivillere çarpan kolluk kuvvetlerine soruşturma açılıp açılmadığını, kazaların önlenmesi için ne gibi çalışmaların yapıldığını sorduğumuz Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ise bu sorularımıza, “Kamuoyuna ilgilendirmeyen konular” diyerek başvurunun bilgi edinme hakkı kapsamında olmadığını söyledi. Emniyet Müdürlüğü’nün verdiği yanıt şöyle: “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas Ve Usuller Hakkında Yönetmelik madde 36 ‘Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır’ hükmü amirdir.”

Öte yandan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya zırhlı araçlar ilgili sorduğu soru önergesine de henüz yanıt verilmedi.

Diğer Haberler