17. Astana sonuç bildirisi açıklandı: Kürtlerin adı yine geçmedi

17. Astana sonuç bildirisi açıklandı: Kürtlerin adı yine geçmedi

 Garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran’ın gözetiminde Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da yapılan Suriye konulu 17. Astana görüşmelerinin sonuç bildirisi açıklandı

Türkiye, Rusya ve İran’ın ortak imzaladığı bildiride,”Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne bir kez daha saygı gösterilmesi gerektiği” belirtildi. Bildiride, ”Suriye’nin kuzeydoğusunda terörle mücadele bahanesiyle meşru olmayan yönetim girişimlerinin reddedildiği” kaydedildi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde artan terör faaliyetlerinden ciddi endişe duyulduğu ifade edilen bildiride, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki insani durumu iyileştirmek için daha fazla çaba gösterme konusunda mutabık kalındı. İdlib ile ilgili tüm anlaşmaları eksiksiz uygulayarak, sahada sükunetin sağlanması gerektiği vurgulandı” görüşü paylaşıldı.

Suriye’nin birliğini baltalamayı ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit etmeyi amaçlayan ayrılıkçı faaliyetlere karşı her türlü mücadeleyi etmek için birlikte çalışma isteklerinin yinelendiği bildiride, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde artan ve sivilleri hedef alan saldırılar şiddetle kınandı.

Bildiride, IŞİD, El Nusra Cephesi ve El Kaide ile bağlantılı diğer tüm terör gruplarını nihai olarak ortadan kaldırmak için iş birliğini devam ettirme kararı yinelendi.

“Ayrılıkçı faaliyetlere” karşı durulması kararı

”Fırat’ın doğusunda, komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı faaliyetlere karşı durulması kararının vurgulandığı” bildiride, “Bu bağlamda, Fırat’ın doğusunda ayrılıkçı grupların sivillere yönelik artan düşmanlıklarından ciddi endişe duyuldu.” ifadesi kullanıldı.

Bildiride, ”Suriye’ye ait olması gereken petrol gelirlerinin yasa dışı ele geçirilmesine karşı çıkıldı ve İsrail’in, Suriye’de uluslararası hukuku, bölgedeki istikrar ve güvenliği tehlikeye atan askeri saldırıları kınanarak, bu saldırıların durdurulması” istendi.

Diğer Haberler