Dindar Zebari : PKK uluslararası alanda Kürdistan Bölgesini karalama çalışması yapıyor

Dindar Zebari : PKK uluslararası alanda Kürdistan Bölgesini karalama çalışması yapıyor

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Uluslararası Raporları Yanıtlama Komisyonu Sorumlusu Dindar Zebari, düzenlediği basın toplantısında PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ni karalama çalışmalarını değerlendirdi.

Dindar Zebarı yaptığı açıklamada PKK’nin Kürdistan Bölgesini karalamak istediği bir yandan da alttan altada içten karışıklık yapmak istediğini söyledi. Zebari, geçtiğimiz hafta Süleymaniye’de yaşanan gösterilerdeki provakotörlerin bir bölümünün yakalandığını ve yakalananlardan bazılarınının PKK üyesi olduğunun tespit edildiğini söyledi. Zebari yakalanan kişiler hakkında önümüzdeki günlerde geniş açıklama yapılacağını da sözlerine ekledi.

“PKK’nin Belarus’a doğru göçte rolü var” diyen Dindar Zebari, “Göçmenlerin arasında uluslararası toplum nezdinde Kürdistan Bölgesi’nin imajını zedelemeye çalışanlar vardı. Bu açıdan PKK bunun en önemli sorumlusu ve kendisine bu siyasete son vermesi gerektiği belirtilmeli” dedi.

PKK’nin göçmen krizini bir koz olarak kullandığını vurgulayan Zebar, “PKK taraftarları, medya ve sosyal medyada Kürdistan Bölgesi’yle ilgili olumsuz bir tablo çizmek için uğraştı” ifadelerini kullandı.

PKK’nin başta Süleymaniye’de olak üzere Kürdistan Bölgesi’ndeki gösterilerde aktif rolü olduğunu belirten Zebari, şunları kaydetti:

“PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki özellikle Süleymaniye’deki gösterilerde çok olumsuz bir rolü vardı. PKK, taraftarları aracılığıyla halkın meşru taleplerini başka yöne kanalize etti. Gerçeği söylemek gerekirse; PKK Kürdistan Bölgesi’nin sırtında ağır bir yük olmaya başladı.”

Diğer Haberler