Hemîdê Simayîl Axa ölümünün 1. yıl dönmünde anıldı

Hemîdê Simayîl Axa ölümünün 1. yıl dönmünde anıldı Hamid Kılıçaslan

Kürt siyasetçi ve dilbilimci Hamit Kılıçaslan’ın ölümünün 1. yıl dönümünde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde anıldı. Hamidê Simayîl Axa olarak tanınam Kılıçaslan Kürt siyaseti ve Kürt diline önemli katkılarda bulunmuştu.

Geçen yıl koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Kürt siyasetçi ve dilbilimci Hamit Kılıçaslan (Hemîdê Smaîlaxa), ölümünün birinci yıl dönümünde anıldı.

Ayrıca bugün İsveç’te dilbilimci Hamit Kılıçaslan adına bir vakıf da kuruldu.

Kızıltepe’deki programda konuşma yapan Van Barosu’ndan avukat Kadir Kutevi, vakfı kurma amaçlarının Kürtçenin varlığı ve gelişimine hizmet etmenin yanı sıra, Kürt öğrencilerine burs vermek, Kürtçe dergi ve yayınevlerine destek sağlamak ve kadınların sesini dünyaya duyurmak olduğunu söyledi.

Profesyonel çalışmalar yürüteceklerini vurgulayan Kutevi, “Vakfımız açık projelerle profesyonel ve net bir şekilde tüm çalışmalarını sürdürecektir. Sadece bir parti, bir aile, bir bölge için değil, Kürdistan’ın her yerinden çalışmalar yapacağız. Kapımız ve imkanlarımız bütün Kürt ve Kürdistanlılara açıktır. Bugün bu vakıf sayesinde dilimizi, kültürümüzü, sanatımızı geliştirmek istiyoruz. Bu alanlarda çalışanlar yapanları finanse ve motive etmek istiyoruz. Bilim insanlarına ve dilbilimci insanlara ihtiyacımız var. Bunlar için güç, finans, ödül gerekiyor. Umuyoruz ki bu vakıf Ehmedê Xanê, Mîr Celadet, Ciziri ve Hamit Kılıçaslan’ın ilkeleri paralelinde çalışmalar yürütür” ifadelerini kullandı. Kılıçaslan, ayrıca programdan sonra mezarı başında da anıldı.

Kızıltepe’nin Dêrika Smailaxa köyünde dünyaya gelen ve uzun yıllar Kürt siyaseti içerisinde aktif olarak yer alan Hamit Kılıçaslan, dilbilim çalışmalarıyla da biliniyordu.

1983’te İsveç’e yerleşen Kılıçaslan, Paris Kürt Enstitüsü bünyesindeki Kurmanci grubunun üyesiydi.

Yurda döndükten sonra siyasi ve dilbilimsel çalışmalarına devam eden Kılıçaslan, PDK Bakur’un sözcülüğü görevini üstlenmişti.

Diğer Haberler