HSD’nin para karşılığı serbest bıraktığı IŞİD’li konuştu

HSD'nin para karşılığı serbest bıraktığı IŞİD'li konuştu

The Guardian, YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD mensubu tutukluları para karşılığında serbest bıraktığını yazdı.

Guardian’ın haberine göre; serbest bırakılma formlarında tutuklular 8 bin dolar karşılığında serbest kalabiliyor.

Ödeme yaptıktan sonra serbest kalan tutukluların tekrar bir silahlı organizasyona katılmayacağı ve Rojava ve Suriye’nin Suriye Demokratik Güçleri kontrolündeki bölgelerinden çıkacağına dair bir kağıt imzaladığı belirtildi.

Gazeteye konuşan iki eski IŞİD mensubu, serbest kaldıktan sonra aileleriyle buluşup önce İdlib’e, oradan da sınırı geçip Türkiye’ye geldiklerini belirtti. IŞİD mensupları, aileleriyle otoritelerden saklanarak Türkiye’de yaşadıklarını dile getirdi.

Şimdiye kadar kaç tutuklunun serbest kaldığını bilmediklerini belirten IŞİD mensupları, kendi tanıdıkları 10 kişinin bu yolla serbest kaldığını ifade etti.

Ebu Cafer isimli eski tutuklu kendisinin Suriye Demokratik Güçleri’ne 8 bin dolar vergi verdiğini, cezaevi yetkililerine de yaklaşık 22 bin dolar ödeme yaptığını söyledi. Ebu Cafer Rakka’nın zengin bir ailesine mensup olduğunu kaydetti.

Ebu Muhammed adlı eski tutuklu ise 8 bin dolar dışında 14 bin dolar da rüşvet verdiğini söyledi. Deyr ez-Zor doğumlu olduğunu belirten Ebu Muhammed, Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı Kobani’de savaştığını kaydetti.

Suriye Demokratik Güçleri, belgelerin sahte olduğunu ve böyle bir uygulamalarının bulunmadığını belirttse de dünyada bu konuda ciddi şüpheler var.

Diğer Haberler