Brett McGurk: ABD, Ortadoğu’dan gitmiyor

Suriye'nin Arap Birliği'ne dönmesi McGurk ayrıca Suriye'ye ilişkin yaptığı açıklamada "Suriye, Arap Birliği'ne geri dönmeyecek. Esad rejiminde gerçek bir normalleşme görmüyorum" ifadelerini kullandı. McGurk, ayrıca Rûdaw'ın ABD’nin Peşmerge’ye destek vermesine yönelik sorununu “Peşmerge güçlerini desteklemeye devam edeceğiz. Irak ve Peşmerge güçlerine eğitim ve desteğimiz sürecek” şeklinde yanıtladı.

 Brett McGruk, ABD’nin Ortadoğu’da kalmasına ilişkin soruya yanıt vererek “ABD hiçbir yere gitmiyor” ifadesini kullandı.

Manama 2021 Diyalog Forumu’nda konuşan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve Afrika Direktörü Brett McGurk, ABD’nin Ortadoğu’da kalıp kalmayacağına ilişkin soruya cevap verdi.

McGurk, verdiği yanıtta “Şu hususu açıklığa kavuşturayım; ABD hiçbir yere gitmiyor. BU bölge son derece önemli. Afganistan konusu başka. O mesele özel bir meseleydi. Oranın Ortadoğu’daki çıkarlarımızla hiçbir ilgisi yok. Oradan çekilme sebeplerinden biri de Ortadoğu’ya ilgi göstermemiz, dikkat etmemiz ve kaynaklarımızı ayırmamız içindir ” dedi.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesi

McGurk ayrıca Suriye’ye ilişkin yaptığı açıklamada “Suriye, Arap Birliği’ne geri dönmeyecek. Esad rejiminde gerçek bir normalleşme görmüyorum” ifadelerini kullandı.

McGurk, ayrıca Rûdaw’ın ABD’nin Peşmerge’ye destek vermesine yönelik sorununu “Peşmerge güçlerini desteklemeye devam edeceğiz. Irak ve Peşmerge güçlerine eğitim ve desteğimiz sürecek” şeklinde yanıtladı.

Diğer Haberler