Peşmerge Bakanlığı’ndan Türkiye Milli Savunma Bakanı’na yanıt

Peşmerge Bakanlığı'ndan Türkiye Milli Savunma Bakanı'na yanıt

Peşmerge Bakanlığı “Kürdistan diye bir yer yoktur” diyen Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yanıt verdi.

Peşmerge Bakanlığı yazılı bir açıklama ile “Türkiye’de ve Türkiye’nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” diyen Türkiye savunma Bakanı Hulusi Akar’a yanıt verdi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın Kürdistan’ı inkar eden sözleri çok şaşırtıcı bir açıklama oldu. Bizim açımızdan esas konu, devlette resmi bir konuma sahip bir kişinin kendisinin de inanmadığı tarihi ve demografik bir gerçekliği inkar etmesi meselesidir.

Sayın bakan bizzat kendisi Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmişti. Bize bir yanıt vermesini istiyoruz; ziyaret ettiği yerin ismi neydi?

Sayın bakan, Kürdistan’ın coğrafyasının varlığından şüphe duyuyorsa; Osmanlı tarihi ile  belgelerine bakmasını ve o belgelerde Kürdistan isminin olup olmadığını incelemesini öneriyoruz.

Bir coğrafyanın ve ulusun inkar zihniyeti her zaman kaos ve sorunlara neden olmuştur. Ve bir sonuca varılmamıştır.”

Türkiye savunma Bakanı Hulusi Akar Ocak 2021’de, Kürdistan Bölgesi’ni  ziyaret etmiş Kürdistan Bölgesi  bayrağı önündeki fotoğraflar kamuoyuna yansımıştı.

Ne olmuştu?

4 gün önce Millî Savunma Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerinde Savunma Bakanı Türkiye Hulusi Akar “Kürdistan diye bir yoktur” demişti.

Komisyon görüşmeleri sırasında konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Son zamanlarda federe Kürdistan bölgesinde kimyasal silah ve göz yaşartıcı gazların kullanıldığına dair iddialar var” dedi. ‘Avrupalı, Iraklı gazeteciler, aydınlar, yazarlar ve kimi sivil insanların beyanlarının söz konusu olduğunu’ belirten Oruç, “Türkiye, 1997 yılında Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından yönetilen Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülkedir, dolayısıyla bu konuyla ilgili hassasiyeti yüksek olması gereken bir ülkedir” diye konuştu.

HDP’li Oruç’un konuşmasının ardından “Bir cümle, sadece bir cümle” ifadeleriyle söz talep eden Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, “Türkiye’de ve Türkiye’nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” demişti. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, “Niye? Irak Kürdistanı yok mu?” sorusu üzerine Bakan Akar, “Yok, yok” yanıtını vermişti.

Diğer Haberler