Lavrov: “Kürtlere tavsiyem Amerikalıların güzel sözlerine uymamalarıdır”

Lavrov: “Kürtlere tavsiyem Amerikalıların güzel sözlerine uymamalarıdır"

 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rojava Kürdistanı’na ilişkin “Kürtler kendilerini Suriye toplumunun bir parçası olarak görmeli. Kürtlerin tüm haklarını ve çıkarlarını korumak için birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

Vatikan’ın Uluslararası İlişkiler Genel Sekreteri Paul Richard Gallagher ile yaptıkları görüşme sonrası Belarus’taki mülteci sorunu hakkında basına açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ve Rojava Kürdistanı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

K24 muhabiri Xoşewi Mihemed’in “Suriye krizinin çözümüne yönelik çalışmalarınız nasıl gidiyor? Rusya’nın Suriye’nin geleceği konusunda tüm tarafları bir araya getiren bir anlaşmaya varılması için önerisi nedir?” sorusuna Lavrov şu yanıtı verdi: “Kürtler kendilerini Suriye toplumunun bir parçası olarak görmeliler. Kürt temsilcilerle güçlü ilişkilerimiz var. Suriye konusunda yapılacak görüşmelerde Kürtlerin tüm hak ve çıkarlarını anayasal prosedür çerçevesinde gözetmek için birlikte çalışmaya hazırız.”

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca, “Kürtlere tavsiyem Amerikalıların güzel sözlerine uymamalarıdır. Onlar da ayrılma isteğini arttırmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler