ABD, Kazımi suikastini sert dille kınadı

ABD, Kazımi suikastini sert dille kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin evine yapılan saldırıyı kınadı ve saldırıyı “Irak devletinin kalbine yönelik bir terör eylemi” olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, “Başbakan Kazimi’nin konutuna insansız hava aracıyla (SİHA) yapılan saldırı haberlerini izlemekle birlikte kendisi herhangi bir zarar görmediği için büyük mutluluk duyduk” dedi.

Price, suikast girişimi için “Bu, şiddetle kınadığımız ve doğrudan Irak devletinin kalbine yönelik açık bir terör eylemidir” dedi.

Price ayrıca ABD’nin saldırıyı yürüten Irak emniyet güçleriyle birlikte olduğunu, soruşturmanın yürütülmesi kapsamında yapılacak çalışmalarda yakın ilişki halinde olacaklarını bildirdi.

Ne olmuştu? 

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin başkent Bağdat’taki konutuna bugün sabaha doğru silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırıya düzenlenmiş, Kazımi’nin suikast saldırısından yara almadan kurtulduğu bildirilmişti.

Irak Başbakanı, saldırının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Irak ve Irak halkı için bir kurtuluş projesiydim ve hala öyleyim. İhanet füzeleri müminlerin cesaretini kıramayacak. Kahraman güvenlik güçlerimizin halkın güvenliğini korumak için gösterdiği azim ve ısrar asla sarsılmayacak. Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kazımi, Şii milislerce tehdit edilmişti

Öte yandan İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor.

5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü.

Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Gazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı.

Gazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı. Hadi Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

Diğer Haberler