Mirani: Kürdistani bölgelerde Kürtlerin siyasi olarak zayıflatılması için seçim hileleri yapılıyor

Mirani: Kürdistani bölgelerde Kürtlerin siyasi olarak zayıflatılması için seçim hileleri yapılıyor

PDK Politbüro Sekreteri Fazil Mîranî, oy merkezlerinde yaşanan teknik sorunların Kürtlerin oylarının azaltılmasına yönelik siyasi planın bir parçası olduğunu söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro Sekreteri Fazil Mîranî, oy merkezlerinde yaşanan teknik sorunların Kürtlerin oylarının azaltılmasına yönelik siyasi planın bir parçası olduğunu söyledi.

Başkent Erbil’de oyunu kullanan PDK Politbüro Sekreteri Fazil Mîranî gazetecilere yaptığı açıklamada, seçmen kartlarının okunmaması ve sandıklarda yaşanan teknik sorunların Kürtlerin oylarının azaltılması için yapılmış bir siyasi plan olduğunu düşündüğünü belirtti.

Cuma günü yapılan özel oylamada Şengalli 10 bin seçmenin oy kullanamadığına dikkat çeken Mîranî, Yüksek Seçim Komisyonu’nun bir gün öncesinden seçmenlerin isimlerinin kayıtlı olduğunu duyurduğunu ancak oy vermeye gittiklerinde isimlerinin kayıtlı olmadığının görüldüğünü ifade etti.

Yaşananların siyasi bir plan olduğunu düşündüğünü dile getiren Mîranî, Yüksek Seçim Komisyonu’na da hiçbir mesajının olmadığını bildirdi.

Teknik sorunların çözülmemesi durumunda bunun Kürtlerin oylarına yansımasının olacağını ve Irak Parlamentosu’nda Kürtlerin sandalye sayısını etkileyebileceğini kaydedenMîranî, yaşanan sorunun Kürtlerin Musul ve Kürdistani bölgelerdeki oylarının azaltılması için yapılmış bir planın parçası olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

PKK’nin Şengal’de oy kullanan seçmenleri engellemesine ilişkin ise Fazil Mîranî şunları söyledi: “Bizim seçmenlerimiz Şengal merkezde değil çevre merkezlerde oy kullanıyor. PKK seçim kampanyası yapmamıza izin vermedi. Şüphesiz, yapabilselerdi seçmenlerimizin de oy kullanmasını engelleyeceklerdi.Bu durum Irak egemenlik haklarının ihlallidir.”

Seçimlerin ardından Kürtlerin istihkakı olan Irak Cumhurbaşkanlığı makamına ilişkin de konuşan Mîranî, Irak’ta bir örf olduğunu ve bunun Şiilerin başbakan, Sünnilerin parlamento başkanı, Kürtlerin ise cumhurbaşkanı olacak isim üzerinde uzlaşıya varmaları olduğunu ifade etti.

Diğer Haberler