Irak parlamentosu seçimleri start aldı

Irak parlamentosu seçimleri start aldı

Irak parlamentosu seçimleri için halk bugün ülke genelinde ve Kürdistan Bölgesi’nde oy kullanıyor. Oy verme işlemi bu sabah saat 07.00’de başladı. Sandıklar akşam saat 18.00’de kapanacak.

Seçimlerde, 167 siyasi parti ve oluşuma bağlı 3 bin 249 aday yarışıyor.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleşecek seçimlerde adayların 951’i kadınlardan oluşuyor. 789’u bağımsızlardan oluşan adayların geri kalanı ise siyasi parti ve koalisyonlar içerisinde yarışa katılıyor.

Seçim sonuçlarının 24 saat içerisinde açıklanması bekleniyor.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı Celil Adnan, tüm halkı oylamaya katılmaya çağırdı.

Cuma günü yapılan “özel oylama” kapsamında ise güvenlik güçleri, mülteciler ve mahkumlar oylarını kullanmıştı. Irak Yüksek Seçim Komiserliği, özel oylamaya katılım oranını yüzde 69 olarak açıklamıştı.

Seçime hangi parti ve oluşumlar katılıyor?

Eski Bakan ve İran’a yakın Bedir Örgütü lideri Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu en büyük Şii siyasi güç olarak seçime katılırken, eski Başbakanlardan Nuri Maliki’nin başını çektiği Kanun Devleti Koalisyonu da bu seçimlerde yarışa giren diğer bir Şii yapı.

Şii siyasi ve dini lider Ammar Hekim ve eski Başbakan Haydar İbadi liderliğinde kurulan “Ulusal Devlet Güçleri” adlı koalisyon da üçüncü Şii siyasi yapı olarak seçimlerde boy gösteriyor.

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr’a bağlı “Sadr Grubu” adlı seçim bloku da seçimlere katılan diğer büyük Şii grup olarak biliniyor.

Sünniler iki ayrı koalisyon oluşturdu

Sünniler ise iki büyük ayrı seçim koalisyonuyla seçimlere hazırlanıyor. Bunların ilki Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin başında olduğu Takaddum (İlerlemek) Koalisyonu, diğeri de Sünni iş şnsanı ve siyasetçi Hamis Hançer’in liderliğini yaptığı Azim Koalisyonu.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tek başına seçime girerken, ikinci güçlü Kürt partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği ise Goran Hareketi ile ittifak oluşturarak seçime katılma kararı aldı.

Türkmenler de Kerkük’te ilk defa tüm siyasi partilerin katılımıyla tek seçim ittifakıyla 10 Ekim seçimlerine katılıyor.

18 olan seçim bölgesi 83’e çıkarıldı

Eski seçimlerin aksine bu seçimlerde seçim propagandası 3 ay önce başlatıldı. Yeni seçim yasasına göre, eskiden 18 olan seçim bölgesi 83’e çıkarıldı. Bu durumun bağımsız adayların önünü açması bekleniyor.

Irak’ta Ekim 2019’da uzun yıllardır süren olumsuzluklar ve kötü düzene karşı patlak veren geniş halk protestoları sonrası Adil Abdulmehdi başkanlığındaki hükümet istifa etmek zorunda kalmıştı.

Irak İstihbarat Servisi Başkanı Mustafa Kazımi liderliğinde kurulan hükümet ise göstericilerin talepleri doğrultusunda erken seçimlerin 10 Ekim’de yapılmasına karar vermişti.

Diğer Haberler