İskoçlar bağımsızlık için yürüdü: İngiltere’den boşanmak istiyoruz

İskoçlar bağımsızlık için yürüdü: İngiltere'den boşanmak istiyoruz

Protesto düzenleyen grup, İngiltere’ye bağlı kaldıkları sürece işsizliğin süreceğini belirterek yeni bir bağımsızlık referandumunun yapılmasını istedi.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da bağımsızlık yanlısı yürüyüş düzenleyen göstericiler, İskoç Parlamentosuna yürüdü.

“Bağımsız İskoçya” ve “Şimdi bağımsızlık” şeklinde slogan atan göstericiler, “Britanya devleti dağılsın” yazılı dövizler taşıdığı belirtildi.

İngiltere’den ayrılmak için mümkün olan en kısa sürede referandum düzenlenmesini isteyen İskoçlara, bazı Katalanlar ve İrlandalılar da destek verip Katalan bayraklarını taşıdı.

“Birleşik Krallık’tan boşanmak istiyoruz”

Etkinliği düzenleyen All Under One Banner adlı oluşumdan Keir McKechnie, etkinliği düzenlemelerinin amacının, Başbakan Boris Johnson’a bağımsız İskoçya istedikleri mesajını vermek olduğunu söyledi.

McKechnie, “Bu korkunç evlilikten ayrılmak ve Birleşik Krallık’tan boşanmak istiyoruz” dedi.

İskoç halkının son 6 seçimde bağımsızlık yanlısı partilere oy verdiğine belirten McKechnie, “İskoç hükümetinden bir referandum tarihi belirlemesini istiyoruz. Bunu şimdi yapmalı, sonra değil. Çünkü Büyük Britanya’da kaldığımız sürece daha fazla işsizlik, daha fazla fakirlik ve koronavirüs pandemisi gibi daha fazla felaket olacaktır” diye konuştu.

Başka bir gösterici ise Brexit’le Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmak zorunda kaldıklarını belirterek “Avrupa’nın parçası olmak istiyoruz. Brexit nedeniyle merkezi hükümete çok kızgınız ve bağımsızlığı yürekten istiyoruz” diye konuştu.

2023 sonunda bağımsızlık referandumu beklentisi

İskoç Ulusal Partisi, 2014’te yapılan referandumda İskoçlar yüzde 55’le bağımsızlığı reddetmiş olsalar da Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referanduma ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Brexit referandumunda İngilizlerin aksine yüzde 62 karşı oy kullanan İskoçlar, istemedikleri halde AB’den çıkarıldıklarını belirtiyor.

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, 2023 sonunda bağımsızlık referandumuna gitmeyi planlıyor.

Ancak yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz Parlamentosundan izin almak gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin 365 sandalyeyle çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir iznin çıkması imkansız görülüyor.

Ayrıca merkezi hükümete rağmen referanduma gitmek ve olumlu sonuç çıkması halinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmek.

Ancak bunun, Katalonya’da olduğu gibi gerginliğe ve merkezi hükümetin sert tepkisine yol açabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda bu durumun, Katalanlar gibi İskoçların da AB’nin desteğini kaybetmesine neden olabileceği ifade ediliyor.

Diğer Haberler