İsrail: Haşdi Şabi’nin İHA’ları İran’dan

İsrail: Haşdi Şabi'nin İHA'ları İran'dan

 İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın İsfahan kentinin kuzeyindeki Kaşan Havalimanı’nda kendisine bağlı milislere saldırı amaçlı insansız hava aracı (İHA) eğitimi verdiğini söyledi.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesine göre, Savunma Bakanı Benny Gantz, Reichman Üniversitesine bağlı Disiplinler Arası Merkez (IDC) bünyesindeki Uluslararası Terörle Mücadele Enstitüsünce her yıl düzenlenen Herzilya Konferansı’nda İran’a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gantz, İran’ın geliştirdiği önemli araçlardan birinin de İHA sistemi olduğuna dikkati çekerek, İran’ın Kaşan Havalimanı’nda İHA saldırıları için milislere eğitim verdiğini belirtti.

Kaşan Havalimanı’nın İran’ın bölgeye yönelik “terörist hava saldırıları” için temel noktası olduğunu iddia eden Gantz, İran’ın İHA sisteminin “ölümcül ve hassas bir silah sistemi” olduğunu ve “balistik füze ile savaş uçakları gibi binlerce kilometreye” kadar uzanabileceğini ifade etti.

Gantz, İran’ın bu araçları üretip Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı hava kuvvetleri ve Kudüs Gücü aracılığıyla bölgedeki “vekillerine” gönderdiğini belirterek, Yemen’deki Husi Ensarullah Örgütü (Husiler) ile Irak’taki silahlı yapıların gelişmiş onlarca İran İHA’sına sahip olduğunu savundu.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett de iki gün önce yaptığı açıklamada, Tahran yönetiminin nükleer çalışmaları hakkında “yalan” söylediğini belirterek, uluslararası camiadan İran’a karşı hızlıca harekete geçmesini istemişti.

Diğer Haberler