İran, Iraklı milislerden ABD’ye dönük saldırıları arttırmasını istedi

İran, Iraklı milislerden ABD'ye dönük saldırıları arttırmasını istedi

İran’ın Iraklı milis gruplara ABD güçlerine yönelik saldırıları yoğunlaştırmaları talimatı verdiği iddia edildi.

Reuters’a konuşan Iraklı kaynaklar, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün İstihbarat Birimi Komutanı Hüseyin Tayyib’in geçtiğimiz haftaki Bağdat ziyaretinde Iraklı milis grupların liderlerinden ABD’nin Irak’taki çıkarlarına yönelik saldırılarını yoğunlaştırmalarını istediğini belirtti.

Tayyib’in İran lideri Ali Hamaney’in talimatı üzerine Bağdat’a gittiğinin kaydedildiği haberde, Tayyib’in milis grupların liderlerini ABD ile genel bir savaşa girmeyip durumu daha da kaosa sokmamaları konusunda uyardığı ifade edildi.

Tayyib’in milislerden saldırıları sınırlı ölçüde tutmalarını istediği bildirildi.

Reuters’a konuşan ve adı açıklanmayan Iraklı Şii milis komutanı, Tayyib’in Iraklı milis grupların liderlerine Hamaney’in mesajını getirdiğini vurgulayarak, Suriye ve Irak’ta ABD’ye yönelik saldırıların artırılması ve ABD’nin çekilmeye zorlanmasının istendiği kaydetti.

Başka bir kaynak ise, ABD’nin Irak’taki çıkarlarına saldırıların yoğunlaştırılması ve intikam ruhuyla saldırıların genişletilmesinin istendiğini aktardı.

ABD’nin Irak-Suriye sınırındaki milis gruplara ait noktalara hava saldırısının ardından Irak ve Suriye’nin doğusunda ABD güçlerine yönelik saldırılar gerçekleşmişti.

Konuyla ilgili İran dışişleri Bakanlığı sessizliğini korurken, Devrim Muhafızları Ordusu ise defalarca ABD’den intikam alınacağını açıklamıştı.

Diğer Haberler